Kultura

Świąteczne opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 07:00
Święta Bożego Narodzenie to czas magiczny. Spędzamy go przy rodzinnym stole, który jest miejscem spotkań i opowieści.

  



Jak opowiadać, co opowiadać i jak opowieścią zaciekawić naszych najbliższych i swych gości, wypytywała Anna Stępniak w audycji Rozdroża Kultury w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

W poniedziałkowy wieczór do jedynkowego studia przybyli: Jan Witold Suliga, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Michał Malinowski, kustosz, zbieracz i założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie.


Anna Stępniak swych gości zapytała o najstarszą na świecie opowieść. Odpowiedź wcale nie była jednoznaczna. Co do jednego specjaliści byli zgodni - nie było kultury, która nie korzystałaby z opowieści.



Tradycja opowieści i opowiadaczy, w kulturach wschodu nazywanych hakawati, jest bardzo stara.


W Polsce pojęcie hakawati już się przyjęło, dalej jednak nie wiadomo, co zrobić, żeby pięknie i kolorowo opowiadać. Te tajemnice zdradzają Jan Witold Suliga i Michał Malinowski.


Często wydaje nam się, że opowiadaczem powinna być osoba sędziwa, najlepiej mężczyzna z długą dostojną brodą lub babcia w bujanym fotelu. Michał Malinowski udowadnia, że opowiadaczem może być każdy, niezależnie od wieku...


(na podst. Rozdroży Kultury)

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni