Kultura

Odkurzcie stare klisze (zobacz zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 14:00
Fundacja "Archeologia Fotografii" realizuje projekt, mający na celu odnalezienie i promocję ciekawych prywatnych kolekcji.
Audio
  • Uchronić przed zniszczeniem, ocalić od zapomnienia

Fundacja "Archeologia Fotografii" zajmuje się zabezpieczaniem, porządkowaniem, katalogowaniem i przede wszystkim digitalizowaniem zbiorów czołowych polskich fotografów – m.in. Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Władysława Pawelca.

W niewielkim mieszkaniu w centrum Warszawy, na 15 metrach kwadratowych nad archiwami pracuje klika osób. To pierwsza tego typu instytucja w Polsce. Powstała w sierpniu 2008, w trosce o ochronę i z potrzeby wydobycia na światło dzienne archiwów po wybitnych polskich fotografach.

Celem Fundacji - oprócz upubliczniania spuścizn po artystach - jest inicjowanie projektów artystycznych i badawczych, digitalizacja i udostępnienie w bazie danych on-line, archiwizacja, zabezpieczenie negatywów, pozytywów oraz dokumentów, a także wypracowywanie standardów archiwizacji fotografii. O archeologii fotografii i działaniach fundacji opowiadali w "Słowach po zmroku" w Dwójce: prezes Karolina Lewandowska, Julia Odnous, Ola Pawelec oraz Maciej Turczyniak.

Ola Pawelec odziedziczyła zdjęcia po dziadku Władysławie Pawelcu, członku Związku Polskich Artystów Fotografików. Zmarły w 2004 roku artysta przez ponad 30 lat zajmował się portretem i aktem kobiecym. Był w Polsce niekwestionowanym pionierem zdjęć o tematyce erotycznej. Jego wystawy z lat 70. odbiły się szerokim echem i spowodowały w Polsce znaczące zmiany w podejściu do fotografii aktu oraz stały się przedmiotem zainteresowania mediów na całym świecie. Wnuczka Władysława Pawelca wspomina okres, gdy zajmował się fotografowaniem mody, w którym uczestniczyła na wpół świadomie, krążąc między ciemnią a pokojem do charakteryzacji modelek.

Członkowie Fundacji "Archeologia Fotografii" opowiedzieli o realizacji pionierskiego na polskim gruncie projektu "FotoRejestr", mającego na celu popularyzację idei archiwizacji zbiorów fotograficznych oraz odnalezienie i promocję ciekawych kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Akcja rozpoczęła się w marcu 2010, a jej zakończenie planowane jest na październik 2011. "FotoRejestr" to projekt realizowany we współpracy z norweskim Teknisk Museum, Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Domem Spotkań z Historią.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć stworzonych przez Władysława Pawelca (w boksie po prawej stronie).

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Uchronić przed zniszczeniem, ocalić od zapomnienia", w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Reportaż: "Fotorejestr" Ewelina Karpacz-Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 18:15
Wielu z nas ma w domu stare fotografie. Czasem są to przedwojenne zdjęcia pradziadków a niekiedy całe archiwa odziedziczone na przykład po właścicielu zakładu fotograficznego. Niewielu z nas wie jak takie zdjęcia przechowywać a większość z nas w ogóle się nad tym nie zastanawia.Tymczasem stare zdjęcia niszczeją i bezpowrotnie znikają a wraz z nimi historia ludzi i zdarzeń.
rozwiń zwiń