Polskie Radio
Section05
Ewelina Karpacz-Oboładze

60. KFPP w Opolu. Przypomnijmy archiwalny reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze o Ewie Demarczyk

9 czerwca rozpoczyna się 60 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i potrwa do 11 czerwca. Na pierwszym festiwalu w Opolu w czerwcu 1963 r. wystąpiła w koncercie inauguracyjnym Ewa Demarczyk, z piosenkami skomponowanymi przez Zygmunta Koniecznego – „Karuzela z Madonnami”, „Taki pejzaż” i „Czarne Anioły”. Pochodząca z Krakowa artystka otrzymała wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz wazę chińską dla najlepszego wykonawcy piosenek artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze poezja reportaż

"Solidarni z Euromajdanem". Jak rodziły się akcje pomocowe? [POSŁUCHAJ]

Nie tylko polscy politycy, ale także tzw. zwyczajni ludzie solidarni z walczącymi na Euromajdanie Ukraińcami organizowali wiece, akcje pomocowe, utrzymywali stałe kontakty z uczestnikami protestu, deklarując pomoc długofalową rodzinom, które najbardziej ucierpiały. Wszystkie te działania spotykają się z ogromną wdzięcznością Ukraińców. 
Zobacz więcej na temat:  Ewelina Karpacz-Oboładze Trójka Ukraina Euromajdan

Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ewelina Karpacz-Oboładze Henryk Jerzy Chmielewski

Szpital dla jeży. To tu wracają do zdrowia

Pierwszym pacjentem szpitala był jeż z nadwagą. Czy to możliwe, żeby dzikie zwierzę było otyłe? – Nie. Oczywiście, że nie. Był gruby, bo utuczyli go ludzie – odpowiada pani Małgorzata Szwed. Było to w 2010 roku. – Jeże, jak nie muszą polować, po prostu jedzą i śpią. Są bardzo pragmatyczne. Teren jednego jeża w naturze to przynajmniej pięć hektarów i w nocy przechodzi on wiele kilometrów – dodaje Oktawian Szwed.
Zobacz więcej na temat:  Ewelina Karpacz-Oboładze Trójka reportaż zwierzęta