X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Fotografia na marginesie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 11:08
O miejsce fotografii we współczesnym świecie zapytają organizatorzy 7. Biennale Fotografii "Marginesy?".
Audio

Nurt dokumentalny w fotografii, w latach 80. pozostający gdzieś z boku, na uboczu dziś stanowi niemal główny styl w sztuce fotografii. W latach 50. najważniejsze i najbardziej cenione (zgodnie z wytycznymi pochodzącymi z "góry") były zdjęcia socrealistyczne. Nic dziwnego, że gdy tylko można było odejść od wyznaczników wdrażanych przez KC, w latach 70. i 80. socreal odrzucono w ramach oporu i buntu. Dziś, na fali zainteresowania sztuką PRL-u, powraca również tamta fotografia.

Podobna zmiana dotyczy zainteresowania twórczością kobiet-fotografów. Organizatorzy 7. Biennale Fotografii - "Marginesy?" chcą sprawdzić jaka jest ich pozycja dzisiaj, a jaka była kiedyć. Odpowiedzi będą szukać od 23 września 2011.

- Proponując jako temat Biennale hasło "marginesy" stawiamy przy nim znak zapytania, by zachęcić uczestników i odbiorców do dyskusji na temat tego, co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie (albo aż) marginesem życia społecznego i artystycznego oraz co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii - tłumaczy organizatorzy z Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. 

7. Biennale Fotografii - "Marginesy?" zostało podzielone na trzy obszary i pytania zwiazane z ich tematami przewodnimi:

- marginesy historii

Jaka jest dzisiaj pozycja przeszłości? Jak myślimy o statusie "odrzucanych", niechcianych dyskursach fotografii oficjalnej? Jakim obszarem wolności operowali artyści, by znaleźć własne pole ekspresji artystycznej?

- marginesy sztuki

Jaka jest relacja pomiędzy awangardową „fotografią jako sztuką” a dzisiejszymi podejściami? Czy modernizm jest jeszcze dla nas ważny? Jaka sztuka dzisiaj jest marginalizowana?

- marginesy zmysłów

Jak doświadczamy dzisiaj fotografii? Czy jest ona dla nas procesem czy obrazem? Czym różni się spojrzenie kobiece od męskiego? Czy w naszym kontakcie z rzeczywistością potrafimy wyjść poza zmysł wzroku?

Podczas Biennale będzie można zobaczyć wystawy główne:

Marginalność pejzażu
KURATORKI: Marianna Michałowska, Justyna Ryczek
ARTYŚCI: Norbert Banaszyk, Nathalie Grenzhaeuser, Magdal Hueckel, Andrzej Kramarz, Wojtek Koykos, Jarosław Kozakiewicz, Katerina Mistal, Cecylia Malik, Rafał Milach, Laura Pawela, Basia Sokołowska, Melanie Wiora, Piotr Żyliński.
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 16.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Niewidzialne Miasto
KURATOR: Marek Krajewski
Pomysłodawcą projektu jest dr hab. prof. UAM Marek Krajewski (IS UAM w Poznaniu), zaś jego współorganizatorami inni socjolodzy i antropolodzy: dr hab. prof. UAM Rafał Drozdowski (IS UAM w Poznaniu), dr hab. Krzysztof Olechnicki (IS UMK w Toruniu) , dr Jerzy Kaczmarek (IS UAM w Poznaniu), dr Tomasz Ferenc IS UŁ w Łodzi).
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 16.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Maksymilian
Maksymilian Myszkowski "Lektorka"


Cień socrealizmu – fotografia poznańska w pierwszej połowie lat 50. XX wieku
KURATOR: Maciej Szymanowicz
ARTYŚCI: Jerzy Strumiński, Fortunata i Zygmunt Obrąpalscy, Marian Kornicki, Jarosław Stanisławski, Władysław Rut, Ryszard Wiktor Schramm, Stefan Leszczyński, Franciszek Maćkowiak, Maksymilian Myszkowski, Bronisław Schlabs, Grażyna Wyszomirska, Bronisław Stapiński, Zenon Maksymowicz oraz Stefan Arczyński, Edward i Helena Hartwig i inni.
MIEJSCE WYSTAWY: Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 17.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 30.10.2011

Anna
Anna Sielska, wystawa Marginalia

Marginalia
KURATORKA: Marta Raczek
ARTYŚCI: Anna Lorenc, Anna Orlikowska, Anna Sielska, Andrzej Tobis, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Zieliński.
MIEJSCE WYSTAWY: Galeria OKO/UCHO, ul. Masztalarska 8
WERNISAŻ: 23.09.2011, godz. 18.00
CZAS TRWANIA: 23.09 – 14.10.2011

Oraz te wyłonione w konkursie i towarzyszące. Pełen plan wystaw Tu>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Astrofotografia. Jak zrobić dobre zdjęcie nieba?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 19:08
Zwłaszcza, że aby zajmować się astrofotografią wcale nie trzeba mieć superprofesjonalnego sprzętu. Wystarczy lustrzanka cyfrowa, trochę wyobraźni i przede wszystkim... dużo czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwyć grzech na zdjęciu!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 15:30
Pięciobój fotograficzny, nad którym patronat objęła Czwórka, to konkurs dla młodych, ambitnych pasjonatów fotografii. Niedawno zakończyła się trzecia runda imprezy, zostały jeszcze dwie. Każdy może dołączyć do rywalizacji.
rozwiń zwiń