Kultura

"Obrock"- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2009 09:41
„Obrock” to „nowa” sztuka Stanisława Ignacego Witkiewicza, której scenariusz na zamówienie Teatru Studio napisała Ewa Ignaczak. Prapremiera spektaklu odbyła się 29 listopada 2008. Dla naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na spektakle w 10 i 11 marca br.

Twórcy nazywają „Obrock” „nową” sztuką Stanisława Ignacego Witkawicza, ponieważ scenariusz niemal w całości powstał ze zderzenia wątków dramatu „Matka” z listami Marii Witkiewiczowej i Stanisława Ignacego. Twórcy rozsypali wymienione teksty. Na nowo poukładała je Ewa Ignaczak. Chciałbym, żeby odbiorcy mieli świadomość tego, że chociaż scenariusz spektaklu „Obrock” niemal w całości powstał w oparciu o dramat „Matka” tych dwóch tekstów nie należy ze sobą łączyć. W którymś momencie chcieliśmy nawet zrezygnować z mówienia o naszej „nowej” sztuce w kontekście dramatu „Matka” po to, by można było wynaleźć nową wartość tego materiału- mówi Bartosz Zaczykiewicz, reżyser spektaklu.

Punktem wyjścia dla scenariusza była głowa Witkacego widziana od środka. Twórcy zadali sobie pytanie: co jest w głowie twórcy, kiedy przystępuje do działania? Jak wygląda od wewnątrz, kiedy kotłują się w niej pytania o np. rzeczy wysublimowane, przyziemne, tajemnicę istnienia czy byty materialne? Jakie miejsce zajmuje w tym wszystkim sumienie artysty, jakie przeżywa rozterki i nadzieje? Jaka jest cena wierności idei twórczej? W tejże głowie, zdaniem twórców, rozgrywa się walka o rolę i miejsce sztuki jako czynu. Głowa Witkacego w jego artystycznym, życiowym i intelektualnym uwikłaniu. Myśli, sieczka, obrok, Obrock.

Tytułowy "Obrock" jest sieczką myśli, ale nie tylko. To także to, czym człowiek się żywi. W naszym pokarmie jest wiele rzeczy zbędnych, bolesnych, niepotrzebnych, bez których jednak nie możemy się obejść. Być może decydują one o tym, że jesteśmy gatunkiem istot pytających o tajemnicę istnienia. Jeśli się tego pożywienia pozbędziemy, nasze istnienie staje się głuche i nieme. Być może dzięki temu zbytkowi w ogóle jesteśmy ludźmi.

 

Bartosz Zaczykiewicz do współpracy zaprosił dwójkę znakomitych aktorów Irenę Jun i Jarosława Gajewskiego.

KONKURS

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na spektakle w dniach 10 i 11 mraca 2009r..Pytanie konkursowe brzmi: Co, dla twórców spektaklu, było punktem wyjścia do powstania scenariusza?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz wybrany termin spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Obrock" - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 08:41
Do repertuaru Teatru Studio powraca spektakl w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza - "Obrock". Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń