Kultura

Projekt Nowego gotowy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2009 06:48
Do tej pory wiadome było, że Nowy Teatr zajmie budynki użytkowane obecnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania mieszczące się na Starym Mokotowie, przy ulicy Madalińskiego. 7 kwietnia jego dyrektor Krzysztof Warlikowski ujawnił jak zostanie zagospodarowana licząca 2285 m2 hala oraz otaczająca budynek przestrzeń. Zwyciężyła koncepcja pracowni KKM Kozień Architekci z Krakowa.

Konkurs został ogłoszony 16 września 2008 roku. Ku zdziwieniu samych organizatorów spotkał się z dużym zainteresowaniem środowiska architektów. Sąd konkursowy miał do ocenienia sto piętnaście prac. Bohdan Paczowski, przewodniczący sądu, powiedział, że temat konkursu składa się z kilku elementów, wymiarów – konserwatorskiego, urbanistycznego oraz socjologicznego. Istotny jest stosunek do istniejącej już przecież hali, świadomość, że ma to być miejsce, które przyciągnie ludzi, wielostronne zamieszkiwanie miejsca. Istotny jest stosunek do obrzeżnych ulic, żeby dzielnica zyskała na wartości, a nie, żeby jej egzystencja została zakłócona. Biorąc pod uwagę charakter teatru jako szeroko rozumianego centrum kultury chcielibyśmy osiągnąć równowagę pomiędzy widzialnością a postawą moralną. Ważna jest pewna powściągliwość, by uniknąć pustych gestów. Zyskać czysty ekonomiczny rachunek – osiągnąć maksymalną wymowę przy minimum środków ekspresji”- dodał.

 

Zdaniem sądu konkursowego te wszystkie oczekiwania spełnił projekt pracowni KKM Kozień Architekci z Krakowa. Zgodnie z ich koncepcją by dotrzeć do celu, czyli sali widowiskowej liczącej 450 miejsc, trzeba będzie pokonać inne przestrzenie. Dominującym elementem projektu jest przestrzeń parkowa, przypominająca  pofałdowany, zielony dywan, która zajmie przestrzeń dzisiejszego parkingu.  W kolejnej przestrzeni, przypominającej  wielki kontener, znajdą się miedzy innymi ksiegarnia, biblioteka z czytelnią, mała sala kinowa oraz koncertowa. Dopiero z tego tunelu będzie wchodziło się do zabytkowej hali z 1927 roku, która zamieni się w wielofunkcyjną mobilną salę widowiskową ze sceną i widownią na 450 miejsc chowaną w ciągu dnia oraz funkcjonalne zaplecze teatralne.

 

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Zadaniem uczestników w I etapie konkursu było opracowanie na jednej planszy koncepcji zagospodarowania terenu działki oraz przygotowanie koncepcji architektonicznej adaptacji i modernizacji dawnego warsztatu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Do II etapu uczestnicy konkursu musieli przygotować szczegółową koncepcję architektoniczną na sześciu planszach i makiecie. Mieli skupić się na zagospodarowaniu wnętrza. Do konkursu nadesłano 115 zgłoszeń z całej Europy. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dziesięć projektów. Hala z salą teatralną będzie gotowa na początku 2011 roku, natomiast całość inwestycji zostanie ukończona w roku 2012. Od 15 kwietnia (przy ul. Puławskiej 37) będzie można oglądać wszystkie projekty zgłoszone do konkursu (wstęp wolny). Zwycięską pracę wybrało jury w składzie: Bohdan Paczowski, Jacek Lenart ,Paweł Detko, Jerzy Gurawski, Stefan Jackowski, Marek Kraszewski,  Anda Rottenberg, Małgorzata Szczęśniak, Hubert Trammer, Krzysztof Warlikowski, wyłoniło laureata.

Dyrektorem artystycznym teatru jest Krzysztof Warlikowski. W skład zespołu aktorskiego wchodzą Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Marek Kalita, Redbad Klijnstra, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr. Małgorzata Szczęśniak jest scenografem teatru, Paweł Mykietyn kierownikiem muzycznym, a Piotr Gruszczyński dramaturgiem sceny.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni