Kultura

Janusz Zakrzeński

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2010 08:28
Janusz Zakrzeński stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich. Zginął tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

 

Urodził się 8 marca 1936 roku. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wykładał retorykę w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie oraz w Wyższym Seminarium Metropolitalnym im. św. Jana Chrzciciela.

Grał w kilkudziesięciu polskich filmach, stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich, jak: Józefa Piłsudskiego w "Polonia Restituta" oraz "Pasjansach Pana Marszałka". Występował na deskach teatrów: Starego w Krakowie, Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie.

Był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków. Światowy Zjazd Sybiraków dwukrotnie przyznał mu nagrodę "Ambasador Sybiraków". Otrzymał też "Bursztynowe drzewo" - nagrodę przyznawaną przez Kaszubów za zasługi wobec kultury. Janusz Zakrzeński został uhonorowany orderem "Zasłużony dla narodu i Kościoła" przyznanym przez Prymasa Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był autorem książek - "Moje spotkania z Marszałkiem" i "Gawędy o potędze słowa".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni