Kultura

Chopin w Ameryce- WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 16:04
Wiemy już, że rok 2010 będzie rokiem Fryderyka Chopina. Wiąże się to z dwusetną rocznicą urodzin pianisty. Stanisław Dygat i Andrzej Jarecki postanowili w nietypowy, zaskakujący i ciekawy sposób uatrakcyjnić te obchody.

 

Stanisław Dygant i Andrzej Jarecki napisali pełen humoru scenariusz, który pozwala bardziej współcześnie spojrzeć na postać nieco już skostniałego Fryderyka Chopina. Impulsem do napisania tekstu była dla nich informacja, którą wyczytali  w książce F. Hoesicka pt.: "Chopin". Po przyjeździe do Paryża kompozytor miał poważne kłopoty finansowe, z powodu których zdecydował się na wyjazd do Ameryki w celach zarobkowych. Do wyjazdu nie doszło, ale powstał spektakl w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Twórcy zastanawiają się, co by było gdyby Chopin jednak wyjechał do Ameryki...

Twórcy zapowiadają, że "Chopin w Ameryce" - mówiąc najkrócej - to przygody Chopina w Ameryce, skonfrontowanego z powszechnymi archetypami, symbolami, kliszami, przez które postrzegamy ten kraj.

"Chopin w Ameryce" jest spektaklem dyplomowym IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na scenie pojawiają się: Konrad Darocha, Grzegorz Daukszewicz, Aleksandra Długosz (III WA), Aleksandra Domańska (II WA), Aleksandra Grzelak, Marcin Januszkiewicz, Paweł Krucz, Marta Kurzak (III WA), Jacek Kwiecień, Mateusz Lisiecki, Weronika Nockowska, Szymon Nowak, Agnieszka Pawełkiewicz (II WA), Natalia Rybicka,  Mateusz Rusin (III WA), Mateusz Sacharzewski, Maria Semotiuk, Natalia Sikora, Jan Staszczyk (III WA), Przemysław Wyszyński, Michał Żerucha  

Spektakl miał premierę 19 października na deskach Teatru Collegium Nobilium.

KONKURS

Aby wygrać podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 29 października lub 7 listopada należy odpowiedzieć na pytanie: Kiedy będziemy obchodzili dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl  
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz terminu wybranego spektaklu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

A może sylwester w operze?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 10:42
Sopranistka Aleksandra Kurzak i włoski tenor Giuseppe Filianoti będą gwiazdami sylwestrowego wieczoru w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Gala rozpoczyna się o 20.00.
rozwiń zwiń