Kultura

Edward Dziewoński - 10. rocznica śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 09:14
17 sierpnia 2002 roku, zmarł Edward Dziewoński, znakomity kabareciarz, a także aktor filmowy i dramatyczny.
Audio
Edward Dziewoński
Edward DziewońskiFoto: youtube.com

Dziewoński był twórcą kabaretu "Dudek". Teksty dla aktorskiej kompanii działającej w latach 1965-1975 pisali między innymi: Wojciech Młynarski i Stanisław Tym. W zespole kierowanym przez Edwarda Dziewońskiego występowali Wiesław Gołas, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski i Jan Kobuszewski oraz inni znakomici aktorzy.
Skecz pod tytułem "Sęk" w wykonaniu Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego stał się klasyką kabaretową.

Edward Dziewoński występował też w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, gdzie grał postać operatywnego Kuszelasa, czy frywolnego sędziego Kocia. Dziewoński występował także w kabaretach - Szpak i Wagabunda.
W swym dorobku aktorskim miał około 30. ról filmowych. Grał w pierwszym powojennym filmie fabularnym "Zakazane piosenki", w "Eroice", "Zezowatym szczęściu" oraz w filmach: "Przygoda na Mariensztacie", "Dzięcioł", "Żona dla Australijczyka", "Dolina Issy".
Na ekranie po raz ostatni pojawił się w "Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza". Wyreżyserował obraz "Pięć dni z życia emeryta" i zagrał w nim główną rolę. W filmach, podobnie jak na scenie, występował głównie w repertuarze komediowym. Stworzył niezapomniane role w sztukach: "Pamiętnik pani Hanki" oraz "Damy i huzary".
Edward Dziewoński współpracował z radiem i telewizją. Reżyserował liczne premiery telewizyjnego Teatru Rozrywki. Był aktorem, kierownikiem artystycznym i reżyserem warszawskiego Teatru "Kwadrat" od początku istnienia tej sceny.
Miał wiele odznaczeń, między innymi Krzyże Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1997 roku. Zmarł 17 sierpnia 2002 roku. Miał wtedy 86 lat.

 

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kabaret Dudek i jego społeczna satyra

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 14:24
Wojciech Młynarski i Edward Dziewoński słuchają wspólnie piosenek legendarnego "Dudka" i tęsknią za staroświecką elegancją kabaretu przedwojennego.
rozwiń zwiń