X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Edward Dziewoński - 10. rocznica śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 09:14
17 sierpnia 2002 roku, zmarł Edward Dziewoński, znakomity kabareciarz, a także aktor filmowy i dramatyczny.
Audio
Edward Dziewoński
Edward DziewońskiFoto: youtube.com

Dziewoński był twórcą kabaretu "Dudek". Teksty dla aktorskiej kompanii działającej w latach 1965-1975 pisali między innymi: Wojciech Młynarski i Stanisław Tym. W zespole kierowanym przez Edwarda Dziewońskiego występowali Wiesław Gołas, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski i Jan Kobuszewski oraz inni znakomici aktorzy.
Skecz pod tytułem "Sęk" w wykonaniu Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego stał się klasyką kabaretową.

Edward Dziewoński występował też w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, gdzie grał postać operatywnego Kuszelasa, czy frywolnego sędziego Kocia. Dziewoński występował także w kabaretach - Szpak i Wagabunda.
W swym dorobku aktorskim miał około 30. ról filmowych. Grał w pierwszym powojennym filmie fabularnym "Zakazane piosenki", w "Eroice", "Zezowatym szczęściu" oraz w filmach: "Przygoda na Mariensztacie", "Dzięcioł", "Żona dla Australijczyka", "Dolina Issy".
Na ekranie po raz ostatni pojawił się w "Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza". Wyreżyserował obraz "Pięć dni z życia emeryta" i zagrał w nim główną rolę. W filmach, podobnie jak na scenie, występował głównie w repertuarze komediowym. Stworzył niezapomniane role w sztukach: "Pamiętnik pani Hanki" oraz "Damy i huzary".
Edward Dziewoński współpracował z radiem i telewizją. Reżyserował liczne premiery telewizyjnego Teatru Rozrywki. Był aktorem, kierownikiem artystycznym i reżyserem warszawskiego Teatru "Kwadrat" od początku istnienia tej sceny.
Miał wiele odznaczeń, między innymi Krzyże Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1997 roku. Zmarł 17 sierpnia 2002 roku. Miał wtedy 86 lat.

 

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kabaret Dudek i jego społeczna satyra

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 14:24
Wojciech Młynarski i Edward Dziewoński słuchają wspólnie piosenek legendarnego "Dudka" i tęsknią za staroświecką elegancją kabaretu przedwojennego.
rozwiń zwiń