Polskie Radio
Section05

Kabaret Starszych Panów

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bolesław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktor aktorstwo Bronisław Pawlik TEATR KULTURA Polskie Radio

"Aneta Figiel i Starsi Panowie". Spektakl z piosenkami Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego

Niezapomniane piosenki Kabaretu Starszych Panów dostały nowe życie. Na nowo zinterpretowali je Aneta Figiel i Marcin Murawski. - Pomysł był dość ekstrawagancki i długo się zbieraliśmy do jego realizacji, gdyż te kompozycje są idealne w swoich oryginałach - mówi na antenie radiowej Jedynki Aneta Figiel, aktorka Teatru Roma i gwiazda spektaklu "Aneta Figiel i Starsi Panowie". 
Zobacz więcej na temat:  Aneta Figiel Aneta Figiel i Starsi Panowie muzyka rozrywkowa Teatr Muzyczny Roma Maria Szabłowska album piosenka spektakl

Umer, Jędrusik, Demarczyk, Skaldowie, Czerwone Gitary - sentymentalna podróż muzyczna Leszka Wójcika

Gościem "Twojej Listy Przebojów" był Leszek Wójcik, wybitny reżyser dźwięku, przed laty pracownik Polskiego Radia oraz amerykańskiego National Public Radio (NPR). Od połowy lat 80., przez kolejne 35 lat, kierował studiem nagraniowym nowojorskiej Carnegie Hall, najsłynniejszej sali koncertowej na świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Grammy.
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Leszek Wójcik muzyka rozrywkowa Piwnica pod Baranami Kalina Jędrusik Magda Umer Ewa Demarczyk Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Czerwone Gitary Skaldowie

20. Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Konkurs na interpretację piosenki mistrza Jeremiego

- W tym roku na kolejną odsłonę "Stacji Kutno" - Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory - wyjątkowo zapraszamy wiosną - powiedział w audycji "Muzyczna Jedynka" dyrektor wydarzenia Krzysztof Ryzlak. - Będziemy namawiać do jedzenia stokrotek, tak jak namawiał też mistrz Przybora. Ta wiosna będzie bardzo udana - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa poezja konkurs Jeremi Przybora

20 lat temu zmarł Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów

4 marca 2004 roku, zmarł Jeremi Przybora, pisarz, poeta, aktor i współzałożyciel Kabaretu Starszych Panów. Był ikoną powojennej, polskiej sztuki estradowej, mistrzem słowa rymowanego. Jego wykwintny, pełen humoru i poetyckich metafor styl oddziaływał na współczesną polszczyznę, a twórczość stała się elementem polskiego kodu kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Wiesław Michnikowski Kalina Jędrusik Wiesław Gołas

Jeremi Przybora. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny przybora.polskieradio.pl, poświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 roku i Powstania Warszawskiego. To także okazja do wysłuchania  setek kabaretowych przebojów w "Radiu Przybora". 
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora HISTORIA historia Polski kabaret Polskie Radio serwisy specjalne

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

13 lat temu w Skolimowie zmarła wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska aktorzy Teatr Polskiego Radia aktorstwo kabaret telewizja film polski FILM Jerzy Gruza Konstanty Ildefons Gałczyński Order Uśmiechu Diamentowy Mikrofon rocznica

Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów

Jerzy Wasowski - wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, osoba, która ceniła pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, a do tego legenda Kabaretu Starszych Panów. To właśnie jego postaci poświęcona była audycja "W antrakcie". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień i opowiadań o artyście.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jerzy Wasowski Jeremi Przybora KULTURA Trójka

"Okazało się, że mam głos i porcję muzykalności". Kalina Jędrusik o swoich piosenkach

- To był rzeczywiście "mój pierwszy bal" pod każdym względem. I to była moja pierwsza piosenka nagrana dla Polskiego Radia - opowiadała Kalina Jędrusik o wielkim przeboju, od którego zaczęła się jej kariera piosenkarki. Wcześniej jednak, jak wspominała w radiowych nagraniach, marzyła o śpiewie operowym.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik piosenka Jeremi Przybora TEATR muzyka rozrywkowa HISTORIA

"Nie tylko Wasowski". Piotr Kostrzewa o specjalnych koncertach Chopin University Big Band

Piosenki i standardy jazzowe w specjalnie przygotowanych aranżacjach bigbandowych zaprezentuje Chopin University Big Band w specjalnych koncertach poświęconych Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu. - Monika Borzym zaśpiewa specjalnie zaaranżowane piosenki. Nieoczywiste, bo to nie jest tylko Kabaret Starszych Panów - mówi w radiowej Jedynce Piotr Kostrzewa. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Piotr Kostrzewa Chopin University Big Band koncerty Jerzy Wasowski Jeremi Przybora Monika Borzym Frank Sinatra