Kultura

Jerzy Trela o śmierci Nowaka: zrobił nam żart, dlaczego taki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 21:09
Swojego kolegę z Teatru Starego w Krakowie Jerzego Nowaka wspomina aktor Jerzy Trela.
Audio
Jerzy Nowak
Jerzy NowakFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jerzy Nowak, aktor teatralny i filmowy zmarł we wtorek w Warszawie. Miał 89 lat.

- Był chodzącą dobrocią i jednocześnie człowiekiem o olbrzymim poczuciu humoru, ciepłym, przyjaznym, życzliwym dla ludzi. Pierwsze kroki, które stawiałem w Teatrze Starym to między innymi dzięki Jerzemu Nowakowi, który mnie w ten teatr wprowadzał - powiedział o zmarłym Jerzy Trela.

Wspomina Jerzego Nowaka jako wszechstronnego aktora. Tyle ile Jerzy Nowak zagrał i jak zagrał życzyłbym każdemu - powiedział. Aktor podkreśla jego niezwykłą wiedzę dotyczącą teatru i literatury. - Był chodzącą encyklopedią - dodał.

Jerzy Nowak do końca pracował. Jeszcze trzy tygodnie temu grał Dyndalskiego w Zemście w Teatrze Stu. W czerwcu skończyłby 90 lat. - Mieliśmy plany wspólne, bo mieliśmy grać w czerwcu na jego  urodziny właśnie tę Zemstę, która miała być taką niespodzianką dla niego, bo Krzysztof Jasiński przygotowywał taką niespodziankę. Dla niego przede wszystkim na ten dzień jubileuszowy. No i zrobił nam żart. A, że miał wielkie poczucie humoru - tylko dlaczego taki żart? Szkoda, że taki - powiedział ze smutkiem.

Jerzy Nowak był aktorem teatralnym, przez wiele lat związanym z Teatrem Starym w Krakowie. Grał też w filmach, zwykle role drugoplanowe. Wystąpił między innymi w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w "Rysie" Michała Rosy i w amerykańskim filmie biograficznym "Dzieci Ireny Sendlerowej".

IAR, tj

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nie żyje wybitny reżyser i aktor Jerzy Nowak

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 18:01
Wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego i "Liście Schindlera" Stevena Spielberga. Miał 89 lat.
rozwiń zwiń