Polskie Radio
Section05
pogrzeby

Pożegnanie z Ukrainą

Tytuł audycji nawiązuje do pożegnania Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich po 20 latach badań etnograficznych i nagrań w tym kraju. Jednak nie fasuj się, Słuchaczu, nie chodzi tu o pożegnanie na wieki! Mowa tu o pożegnaniu z Ukrainą taką, jaką znali nasi folkloryści, a która już w wielu jej zakątkach nie wróci. ten odcinek to czas na lament nad tą stratą.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski Piotr Dorosz Ukraina pogrzeby

"Żegnam naszego kolegę, przyjaciela i doradcę". Prezes PiS podczas pogrzebu prof. Waldemara Parucha

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha powiedział, że przyszło mu pożegnać "naszego kolegę, przyjaciela, doradcę". - Był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji. To musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lubelskie regiony pogrzeby odeszli 2022

"Spuścizna zapisana nutami". Andrzej Korzyński spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych

- Zaspokajał nasze pragnienia, głód piękna zmysłowego i umysłowego swoją wspaniałą twórczością, m.in. swoją muzyką filmową, ale także rozrywkową - powiedział ks. Andrzej Luter podczas pogrzebu  kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, który zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2022 społeczeństwo Andrzej Korzyński MUZYKA FILM KULTURA Powązki pogrzeby

"Oboje byli przykładem polskości i ogromnego patriotyzmu". Reszczyński o Kaczorowskich

- Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej powinny być częścią najbardziej chlubnej polskiej historii - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński z radiowej Trójki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był też Andrzej Rafał Potocki z portalu wpolityce.pl i tygodnika "Sieci" oraz Sławomir Jastrzębowski, publicysta salonu24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II Rzeczpospolita Ryszard Kaczorowski pogrzeby komunizm społeczeństwo historia Polski

"To domknięcie epopei Rzeczpospolitej na uchodźstwie". Historyk o pogrzebie Karoliny Kaczorowskiej

- Element pewnej symboliki i ciągłości niepodległej i suwerennej Rzeczpospolitej był bardzo ważny dla polskiej migracji, która po II wojnie światowej traktowała siebie, i to całkiem słusznie, jako taką arkę przymierza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Weingartner, historyk (UŁ).
Zobacz więcej na temat:  pogrzeby POLSKA Ryszard Kaczorowski historia Polski społeczeństwo odeszli 2021 Wielka Brytania Polskie Radio 24

Polskie znaki przemijania

Choć dziś już tego nie odczuwamy, niegdyś czas postu (Adwent, a zwłaszcza Wielki Post), były niezwykle ważnymi okresami w życiu społeczności. Rygorystyczne zasady dotyczące umartwiania się, refleksji nad życiem doczesnym i śmiercią miały pomóc w wejściu w najważniejsze momenty w obrzędowości ludowej – Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ale także przygotować na ostateczność, oswoić z nieodwracalnym – przemijaniem i śmiercią.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska muzyka tradycyjna muzyka rozrywkowa pogrzeby Wielkanoc śmierć

Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym. "Jego twórczość dotykała spraw najistotniejszych"

Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona w Panteonie Narodowym w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Wcześniej odbyła się msza św. Uroczystości miały charakter państwowy.  Wzięli w niej udział rodzina i przyjaciele, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Krzysztof Penderecki Wojciech Polak odeszli 2022 społeczeństwo pogrzeby

Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka kompozytor kompozycja komponowanie Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu muzyka klasyczna symfonia MUZYKA muzyka hp pogrzeby

Pogrzeb Zofii Gołubiew. Prezydent: to była wybitna postać życia kulturalnego

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Zofii Gołubiew napisał, że "żegnamy dziś wybitną osobistość polskiego życia kulturalnego. Wyrażam wdzięczność za wszystko, co śp. Zofia Gołubiew zrobiła dla Polski, dla polskiej kultury, dla rozwoju polskiego muzealnictwa".
Zobacz więcej na temat:  muzeum zabytki SZTUKA KULTURA prezydent śmierć POLSKA odeszli 2022 pogrzeby Andrzej Duda

Pogrzeb Zbigniewa Namysłowskiego. "Był mistrzem Polski w jazzie i mistrzem jazzu w Polsce"

Rodzina, przyjaciele artyści i fani pożegnali legendarnego polskiego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego. Uroczystości pogrzebowe saksofonisty, kompozytora i aranżera rozpoczęły się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Później urna z prochami muzyka została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski odeszli 2022 pogrzeby społeczeństwo Jazz MUZYKA