Polskie Radio
Section05
pogrzeby

Ambasador RP na pogrzebie Nawalnego w Moskwie. Oddał hołd zmarłemu, złożył kondolencje rodzinie

Na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie zakończył się pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Krewni i bliscy otoczyli mogiłę. Tysiące ludzi stało z kwiatami wokół cmentarza, a pobliskimi ulicami przeszły tysiące Rosjan. W trakcie przemarszu od cerkwi do cmentarza skandowano antywojenne i antyputinowskie hasła.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Moskwa Aleksiej Nawalny pogrzeb Petersburg Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Czechy: pożegnanie Karela Schwarzenberga, b. szefa MSZ i przyjaciela Polski. "Dbał o nasz wspólny interes"

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy, a także przedstawiciele władz, Kościoła i szlachty pożegnali dziś w Pradze Karela Schwarzenberga. Pochodzący ze szlacheckiego rodu polityk, były minister spraw zagranicznych, szef kancelarii prezydenta Václava Havla, senator i poseł, zmarł 12 listopada w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga dyplomacja Vaclav Havel pogrzeb Bogdan Borusewicz

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Paryż kości HISTORIA historia Europy średniowiecze oświecenie

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć NAUKA Edgar Allan Poe Fryderyk Chopin Wszystkich Świętych

Po 79 latach doczekają się godnego pochówku. Na Woli odbędzie się pogrzeb zabitych podczas Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli odbędzie się pogrzeb 9 osób, które zginęły podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczną się w południe Mszą świętą w kościele Świętego Grzegorza Wielkiego, po której szczątki zostaną złożone do mogił. W uroczystości wezmą udział weterani walk o stolicę, przedstawiciele władz Warszawy i Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo