Polskie Radio
Section05
małopolskie

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design Muzeum Narodowe w Krakowie regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Bilety na PŚ w Zakopanem niewyprzedane. Zdecydowanie mniej turystów niż przed pandemią

Jak oceniają hotelarze i sprzedawcy, na tegoroczny Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem przyjechało do zimowej stolicy Polski zdecydowanie mniej kibiców niż w latach przed pandemią. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne na każdy dzień zawodów przeznaczono zaledwie 6,5 tys. biletów z około 22 tys. miejsc na Wielkiej Krokwi. Nie sprzedano jednak wszystkich miejscówek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Zakopane

Ferie zimowe 2022 już za chwilę. Gdzie spędzimy je w tym roku?

Już za chwilę wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe 2022. Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego zimowy odpoczynek zaczynają już w najbliższy weekend. Czy ośrodki są już gotowe na przyjęcie wypoczywających? Jakie możliwości mają dzieci spędzające ferie zimowe w mieście?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zima Piotr Firan Trójka Ferie zimowe wypoczynek szkoła dzieci młodzież Zakopane Tatry małopolskie Karpacz

Śmierć molestowanej 12-latki. Prokuratura zbada okoliczności sprawy

Jak przekazała w mediach społecznościowych Prokuratura Krajowa, okoliczności śmierci nastolatki z okolic Dąbrowy Tarnowskiej zostaną zbadane w Departamencie Postępowania Przygotowawczego PK. Chodzi o samobójstwo 12-letniej Kingi, której historię opisał portal TOK FM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dzieci dziecko przestępczość sąd pedofilia prawo prokuratura molestowanie seksualne małopolskie przemoc

Samobójstwo molestowanej 12-latki. Wcześniej opowiedziała o swoim dramacie, nikt jej nie pomógł

Dziewczynka o dramacie napastowania seksualnego powiedziała w szkole nauczycielce, którą darzyła zaufaniem. Historię – także molestowania przez partnera matki - opowiedziała swojej cioci, u której spędzała wakacje. Sprawy po zgłoszeniach odpowiednio policji, prokuraturze i w sądzie, przez biurokrację przedłużały się, a stan psychiczny nastolatki pogarszał się. Dziewczynka 29 grudnia popełniła samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci dziecko przestępczość molestowanie seksualne społeczeństwo pedofilia prawo sąd prokuratura regiony służby i bezpieczeństwo dolnośląskie małopolskie

Seria incydentów w Tatrach. Ratownicy apelują o rozwagę

Czwartkowy wieczór okazał się dla turystów w Tatrach pechowy, ponieważ doszło tam do serii pobłądzeń. Ratownicy górscy sprowadzali wędrowców, którzy zgubili szlaki z Doliny Pańszczycy, Przełęczy Szpiglasowej i z rejonu Suchych Czub. Ponadto, do groźnego zdarzenia doszło na granicznym Długim Upłazie, gdzie 29-letni Polak spadł na stronę słowacką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Tatry góry bezpieczeństwo małopolskie

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Boże Narodzenie święta Monika Chrobak tradycja pierogi jedzenie potrawy małopolskie

Zniszczył siekierą auto "rywala". Kosztowny wybuch zazdrości 25-latka

Jak poinformowała tarnowska policja, 25-latek z woj. małopolskiego może słono zapłacić za swój atak zazdrości. Mężczyzna zniszczył za pomocą siekiery zaparkowane pod domem jego dziewczyny bmw. Był przekonany, że  auto należy do jego rywala. "Prawda okazała się zupełnie inna. Pojazd należał do… mechanika samochodowego" - czytamy w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  regiony małopolskie POLSKA policja Tarnów