Cyfrowe radio DAB

Lenco CR-2004 DAB+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 16:21
To małe radio DAB+ i FM wyróżnia się estetycznym wzornictwem oraz głębokim i czystym brzmieniem, zaskakującym jak na tak niewielką konstrukcję z pojedynczym głośnikiem. Prostota urządzenia przekłada się też na łatwość obsługi, chociaż całość nie jest wolna od pewnych mankamentów.

Radio Lenco CR-2004DAB+ dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym oraz opisywanym przez nas - białym z bokami o fakturze jasnego drewna. Drewniana obudowa w urządzeniach audio jest zazwyczaj synonimem wysokiej jakości wykonania i tak też jest w przypadku tego modelu. Użyte materiały i ich spasowanie są wzorowe.

Przedni panel podzielony został na dwie części – lewa kryje po maskownicą głośnik, na prawej zaś znalazły się wyświetlacz, duże pokrętło głośności i sześć przycisków sterowania. Całość jest miła dla oka i funkcjonalna.


 

Obudowa CR-2004DAB+ nie jest duża, więc radio bez problemu zmieści się na niewielkim biurku, na półce, sprawdzi się też na szafeczce w sypialni czy w kuchni. Sterowanie urządzeniem ułatwia dołączony do zestawu niewielki pilot. Znajdują się na nim podstawowe przyciski sterowania oraz klawisze alfanumeryczne do szybkiego wybierania programów. Co ciekawe, pilot zasilany jest baterią pastylkową, co też ukazuje jego małe rozmiary.

Radio Lenco wygląda na proste, bo jest proste, chociaż nie brakuje w nim kilku niebanalnych rozwiązań. Uwagę zwraca całkiem niezły, kolorowy ekran o przekątnej 2,4 cala. W stanie czuwania wyświetlany jest na nim zegar. Po włączeniu i nastawieniu stacji DAB+ pojawiają się na nim nie tylko ikonki statusu (tryb działania, godzina, siłą sygnału) i dane informacyjne o stacji (opis audycji, typ muzyki, zakresy, moc i błędy sygnału, kodowanie itd.), ale także elementy graficzne nadawane w paśmie DAB+. To jedna z ciekawszych funkcji cyfrowego radia – w odbiorniku takim jak CR-2004DAB+ możliwe jest wyświetlanie logotypów słuchanych stacji, okładek płyt, zapowiedzi audycji itd. Po naciśnięciu klawisza zatwierdzenia na pilocie grafika wypełnia cały ekran. Treść tych elementów zależy oczywiście od tego, co nadaje dana stacja.

 

Niestety nie zawsze wszystko działa tak sprawnie, jak powinno. Po przełączeniu się na inną stację DAB+ na ekranie czasami zostają komunikaty lub elementy graficzne nadawane przez stację poprzednią. Niekiedy próba przełączenia się na inną stację kończy się komunikatem o braku sygnału, mimo tego, że jeszcze kilku minut wcześniej radio zapewniało pełen odbiór. Do sytuacji takich dochodziło w niewielkim oddaleniu od nadajnika, więc trudno to tłumaczyć słabym zasięgiem. W skrajnych przypadkach należało wymusić na odbiorniku ponowne skanowanie częstotliwości.

Poza tymi dość zagadkowymi incydentami odbiornik spisywał się bez zarzutu. W trakcie odbioru nie następowały zaniki sygnału, radio nie jest też nadmiernie podatne na zakłócenia zewnętrzne.  

Dziesięć ulubionych stacji DAB+ można w prosty sposób przypisać do ulubionych, wywoływanych zarówno przez naciśnięcie klawiszy na pilocie, jak i z menu na ekranie. Zaglądając do innych opcji w menu, użytkownik uzyskuje także dostęp do funkcji ręcznego strojenia, ponownego skanowania, usuwania z pamięci niedostępnych stacji, kompresji dynamiki (DRC), zmiany kolejności stacji, equalizera różnych ustawień systemowych, jak czas, budzik czy usypianie.


Po wciśnięcia na pilocie klawisza Home na ekranie otwiera się menu z trzema kolorowymi ikonkami dającymi dostęp do głównych funkcji urządzenia. Poza radiem DAB+ są to: odbiornik FM oraz obsługa wejścia AUX IN. By dostroić radio FM, trzeba posłużyć się klawiszem skanowania, który wyszuka najbliższą dostępną stację. Tu również możemy zapisać do 10 ulubionych, niezależnie od tych, które zostały wybrane w trybie DAB+.

 

  

Trzeci tryb pracy – AUX IN – pozwala na podłączenie odtwarzacza MP3, smartfonu czy dowolnego źródła dźwięku za pomocą kabla z wtyczką jack 3,5 mm. Wejście umieszczone jest na tylnej ściance odudowy.

 Testowany egzemplarz miał polskie menu, ale jakość tłumaczenia może wzbudzać rozbawienie. Znajduje się tam na przykład pozycja „stacje inwalidzkie śliwek”, co ma być odpowiednikiem opcji określonej w języku angielskim jako „prune invalid”. Jest to wspomniana funkcja, która usuwa z pamięci urządzenia niedostępne już stacje. Niestety takich błędów jest więcej, co niekiedy wręcz utrudnia obsługę urządzenia. Najwyraźniej producent posłużył się automatycznym translatorem. Plus za dobre chęci, ale wykonanie jest fatalne.

Głośnik zamontowany w CR-2004DAB+ ma według danych producenta moc 5 W RMS. Trzeba przyznać, że brzmienie odbiornika jest jednym z jego atutów. Chociaż urządzenie jest stosunkowo niewielkie, gra czysto i bez przesterowań nawet po maksymalnym pogłośnieniu. Na pochwałę zasługuje głębia i soczystość brzmienia, co jest zasługą komory bass-reflex i drewnianej obudowy. Dostępny w menu equalizer pozwala dodatkowo na zmianę charakterystyki dźwięku, jednak jest to tylko prosty korektor z gotowymi ustawieniami typu rock, jazz, pop etc. Sprzęt Lenco świetnie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, gdzie z powodzeniem może konkurować z bardziej rozbudowanymi systemami audio.

 

Lenco CR-2004DAB+

  • Kolorowy ekran TFT LCD 2,4" (6 cm)
  • Moc wyjściowa 5 W RMS
  • Radio FM RDS 87,5 – 108 MHz
  • Radio DAB+, pasmo III, 174 – 240 MHz
  • Wejście AUX IN 3,5 mm
  • Wyjście audio 3,5 mm
  • Funkcja podwójnego alarmu
  • Funkcja usypiania
  • Funkcja drzemki
  • Pilot zdalnego sterowania

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk