Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Wspólna Wigilia mimo wszystko? Nic na siłę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 12:00
Czy spędzić Święta razem - mimo być może istniejących sporów i zadr - czy jednak osobno?
Audio
Wspólna Wigilia mimo wszystko? Nic na siłę
Foto: fot. Wikimedia Commons/Przykuta/lic. CC

Coraz więcej jest w Polsce  patchworkowych rodzin. Wiele z nich staje w tym momencie przed trudną  decyzją: czy spędzić Święta razem, mimo być może istniejących sporów, zadr, czy osobno.  Aleksandra Piotrowska (psycholog) radzi, by wykonywać próby zjednoczenia rodziny w tym specjalnym czasie, ale nie robić tego kosztem własnego zdrowia i nerwów.  – W naszych czasach dajemy sobie coraz większe przyzwolenie na to, żeby dbać nie tylko o uszczęśliwianie wszystkich wokół nas, ale też samych siebie. Ludzie powoli odkrywają, że naprawdę powinniśmy mieć też jakieś obowiązki wobec nas samych – mówi.

Gość "Za, a nawet przeciw"  podkreśla, że mamy rozbuchane oczekiwania wobec świąt Bożego Narodzenia. – Większość z nas wyrasta w przekonaniu, że powinny być one absolutnie niepowtarzalne i wyjątkowe – tłumaczy psycholog. Jeśli potem rzeczywistość rozmija się z naszymi wyobrażeniami, możemy to przeżyć szczególnie źle.  

Dr Barbara Czerska (etyk, filozof) mówi, że w rodzinach, w których rodzice się rozwiedli, należy pamiętać o tym, by zachować sympatię, szacunek do naszego byłego partnera, szczególnie jeżeli mamy razem dzieci. – Zachowania nacechowane niechęcią, brakiem szacunku, sympatii, odcinanie się od kogoś, kto był naszą żoną, mężem, nieumiejętność zaprzyjaźnienia się, to jest właściwe kalectwo. Bardzo dobrym dniem do przypomnienia sobie o tym, jak ważna jest miłość, jest Wigilia – mówi etyk.

(pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak