Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Cud Wigilii Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 01:03
Wigilia świąt Bożego Narodzenia to moment, gdy nieoczekiwanie możemy doświadczyć ludzkiego dobra, pomocy, opieki. O tym opowiadają historie bohaterów reportażu "Opowieści wigilijne".
Audio
  • Reportaż "Opowieści wigilijne" (Reportaż/Trójka)
Cud Wigilii Bożego Narodzenia
Foto: kaboompics/pixabay/CC0

Pierwszy z bohaterów reportażu woli nie wspominać dzieciństwa, bo gdy miał sześć lat, zmarł mu ojciec. - Moim dwóm siostrom pobłogosławił, ale dla mnie zabrakło mu sił i tylko się uśmiechnął do mnie. Tata był bardzo wierzącym człowiekiem i chciał mi przekazać, by szczęście, którego doświadczył w życiu, było moim udziałem - opowiada.

Inna z bohaterek, która przeżyła okupację i jest zdania, że jej pokolenie to ludzie bez dzieciństwa, wspomina Święta z czasów II wojny światowej. Był to 24 grudnia 1943 roku i wracała wtedy wraz z mamą tramwajem z wigilii na Czerniakowie na Pragę Północ. - Zdarzyła nam się wówczas rzecz nieprawdopodobna, bo Polacy zaczęli podśpiewywać kolędy, a ponieważ mama miała przepiękny sopran, to zaśpiewała "Cichą noc". W tramwaju zapadła martwa cisza, a w pewnym momencie Niemcy przeszli na naszą stronę tramwaju i włączyli się w śpiewanie po niemiecku - mówi.

Jak tej szczególnej nocy matce bohaterki reportażu pomogli Niemcy? Czy kolęda może nas połączyć? Zapraszamy do posłuchania reportażu.

Więcej reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Opowieści wigilijne"
Autorzy reportażu: Henryk DedoKatarzyna Michalak i Krzysztof Wyrzykowski, opracowanie i realizacja Waldemar Kasperczak
Data emisji: 22.12.2016
Godzina emisji: 18.16

sm/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak