X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowa Tradycja 2018

Kirszenbaum - laureaci Nowej Tradycji nagrywają debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 17:00
"Kirszenbaum to szczerość, oryginalność i młodzieńcza energia" - tak opisali muzykę krakowskiego zespołu jurorzy 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", przyznając mu III nagrodę. Zespół właśnie wszedł do studia im. Jerzego Wasowskiego i nagrywa swoją pierwszą płytę.
Audio
  • Wywiad z zespołem Kirszenbaum (Dwójka/Źródła)
Kirszenbaum nagrywa  w studiu Polskiego Radia
Kirszenbaum nagrywa w studiu Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński

Kirszenbaum to Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski – pierwszy jest filozofem, drugi anglistą. Razem stworzyli muzykę, której nie da się opisać jednym słowem, choć niektórzy szufladkują ją jako postfolk. Muzyka Kirszenbaum wprowadza słuchacza w magiczny trans. Wpada w ucho i jednocześnie fascynuje wizjami łączącymi np. pradawny hermetyzm i węża pożerającego własny ogon z japońską filmową Godzillą z lat 50. Mieszankę muzyczną podsycają dodatkowo oryginalne teledyski ilustrowane obrazami zaczerpniętymi z początków niemego kina science-fiction. Kirszenbaum to sztuka o niepowtarzalnym klimacie i wysublimowanej treści:

Spotkałem Węża i zasyczał o tym, że czas to pralka co wiruje w oku.

Wąż samogon pędził, lecz mi radził nie pić.

Pod osłoną nocy zjawił się sanepid

i widziałem jak do pralki go wkładają.

Wieczny powrót, taniec, wieczne wirowanie.

Zaciśnięta szczęka Węża na ogonie, nie do oderwania,

Początek i koniec.

 (…)

fragment utworu Samogongon


Oto jak muzycy Kirszenbaum określili swoje rozumienie tradycji i folkloru:

- Tradycja to jest to, co było, ­a nowa tradycja to jest to, co będzie w oparciu o to, co było. Tradycja to słowo skomplikowane, ma dużo pozytywnych aspektów, ale mamy wrażenie, że jest wykorzystywana w złym celu. Nowa tradycja budzi w nas lepsze skojarzenia przez element nowości, przez nieoglądanie się do tyłu, przez szukanie czegoś nowego i niezamykanie się w swojej strefie komfortu. Dlatego obaj wolimy "nową tradycję" niż "tradycję" - co bardzo słychać w naszej twórczości - tłumaczyli Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski.

- Sięgamy do literatury, w której mocno siedzimy, bo obaj dużo piszemy i dużo czytamy. Wiele pomysłów czerpiemy z filmów i z poezji, nasze poszukiwania wykraczają daleko poza muzykę.


 Dużo mniej tworzymy "bożyszcze” w muzyce folklorystycznej, niż w muzyce rockowej. Piosenki ludowe śpiewamy od pokoleń i nikt nawet nie wie, kto jest ich autorem. Pociąga nas to na zasadzie antytezy tego, co dzieje się obecnie w muzyce. Przy całym naszym ludzkim ubóstwieniu indywidualizmu jest to nawet zdrowa przeciwwaga.

 Wciągamy odbiorcę w jakąś historię, a potem zostawiamy z uczuciem "rozbrojenia”, musi on chwilkę przetrawić to w samotności siedząc skulonym w kącie mieszkania."


Niecierpliwie czekamy na gotową płytę grupy Kirszenbaum, a w międzyczasie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego koncertu grupy.


Zabacz występ zespołu Kirszenbaum na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2018 >>>

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Goście: Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski (Kirszenbaum)

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 15.15


gs/at

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja folk