Nowa Tradycja 2018

"Z kolędą do Was idziemy". Koncert zespołu Trebunie-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:00
Program 2 Polskiego Radia zaprasza 6 stycznia br. o godz. 18.00 do Studia im. W. Lutosławskiego na koncert kolęd w wykonaniu słynnego góralskiego zespołu.
Trebunie Tutki
Trebunie TutkiFoto: materiały prasowe

Zespół wystąpi w składzie:

Krzysztof Trebunia-Tutka - skrzypce, koza podhalańska, fujary, piszczałki, trombita, taniec, śpiew
Anna Trebunia-Wyrostek - basy podhalańskie, śpiew 
Jan Trebunia-Tutka - altówka, śpiew
Andrzej Polak - skrzypce, śpiew 
Jacek Fedkowicz - kontrabas

gościnnie:
Miroslav Rajt - cymbały węgierskie
Anna Trebunia-Tutka - skrzypce, fujara, śpiew, taniec
Jasiek Trebunia-Tutka - skrzypce, róg, koza podhalańska, śpiew, taniec

W programie m.in.: Z kolędą, Jezusicek malusieńki, Nocom pod Hawraniem, Hej, Tam zobawa, W stajenecce, Idą kolędnicy, Dnia jednego o północy, Na te godnie święta (życzenia góralskie), Owiecki posnyny, Bartusiu okpisiu, Kolędowanie z Turoniem, Malućki, malućki, Chwała, sam na sam / Góry cie kwolom, Dobrze ześ sie Jezu, Przybieżeli do Betlejem, Nad przepaścią, Za kolędę dziękujemy

Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Chinach, USA, Indiach i w Armenii.
Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki, jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowy Ambasador Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.

Trebunie-Tutki chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami, m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo. 
Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy Nową Muzykę Góralską.
W dorobku zespołu znalazł się projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki - „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

Niedawno ukazał się album "Duch Gór", nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się w grudniu i styczniu na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach radiowych w USA , Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.

Bilety do nabycia w sklepie Polskiego Radia oraz w kasie przed koncertem.

Zobacz więcej na temat: koncerty muzyka tradycyjna