Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: dwie minuty, które wstrząsnęły czeskimi hokeistami. Finał olimpijskiego turnieju nie dla nich

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:19
Drużyna Olimpijczyków z Rosji została pierwszym finalistą olimpijskiego turnieju hokeistów w Pjongczangu. W półfinale pokonali oni Czechy 3:0 (0:0, 2:0, 1:0). W drugim piątkowym półfinale Kanada zagra z Niemcami.
Olimpijczycy z Rosji powalczą o złoto w turnieju hokeistów
Olimpijczycy z Rosji powalczą o złoto w turnieju hokeistówFoto: EPA/LARRY W. SMITH

Losy meczu o wejście do finału igrzysk rozstrzygnęły się właściwie w dwóch minutach drugiej tercji.

Zwycięzcy zagrają w meczu o złoty medal po raz pierwszy od czasu igrzysk olimpijskich w Nagano w 1998 roku.

Sukces zawdzięczają przede wszystkim znakomitej postawie bramkarza Wasilija Koszeczkina, który już po raz drugi w Pjongczangu zakończył mecz z czystym kontem bramkowym.

W spotkaniu o mistrzowski tytuł Olimpijczycy z Rosji zagrają 24 lutego ze zwycięzcą piątkowego meczu, w którym zmierzą się obrońcy tytułu z Soczi Kanadyjczycy z Niemcami.

Gospodarze igrzysk w 2014 roku uplasowali się wtedy na czwartym miejscu.

Olimpijczycy z Rosji awansowali do ćwierćfinału po wygranych ze Słowenią 8:2 i USA 4:0 oraz po porażce ze Słowacją 2:3, natomiast Czesi wygrali wszystkie spotkania 1/4 finału, z Koreą Płd. 2:1, Kanadą po dogrywce 3:2 oraz ze Szwajcarią 4:1.

W 1/4 finału Olimpijczycy z Rosji rozgromili Norwegię 6:1, a Czesi po karnych zwyciężyli USA 3:2.

Rosyjscy hokeiści spotkali się z Czechami w ramach olimpijskiej rywalizacji po raz siódmy. Pięć meczów wygrali. Dwukrotnie musieli uznać wyższość przeciwników. W 1998 roku przegrali w meczu o złoty medal 0:1 oraz osiem lat później w pojedynku o brąz 0:3.

Olimpijczycy z Rosji - Czechy 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Bramki: dla Olimpijczyków z Rosji zdobyli: Nikita Gusiew (28.), Władysław Gawrikow (29.) oraz Ilja Kowalczyk (60.)

Kary: Olimpijczycy z Rosji - 10 min., Czechy - 6