Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: zawody skoków akrobatycznych pełne upadków. Białorusinka Huskowa ze złotem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:28
Białorusinka Hanna Huskowa zdobyła w Pjongczangu złoty medal igrzysk olimpijskich w narciarskich skokach akrobatycznych. Srebrny przypadł Chince Xin Zhang, a brązowy kolejnej zawodniczce tego kraju Fanyu Kong.
Hanna Huskowa
Hanna Huskowa Foto: PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Zawody były rozgrywane w bardzo trudnych warunkach. Silny wiatr opóźniał start kolejnych narciarek i przeszkadzał w wykonywaniu ewolucji.

W ostatnim przejeździe finału tylko Huskowa i Zhang poprawnie ustały swoje skoki. Białorusinka otrzymała 96,14 a Chinka 95,52 pkt. W związku z wieloma upadkami rywalek do wywalczenia brązowego medalu Kong potrzebowała „tylko” 70,14 pkt.

- W skokach, które dziś wykonywałam chodziło o spokój i cierpliwość. Ważnym czynnikiem był tutaj wiatr– powiedziała Huskowa.

To drugi z rzędu złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych dla Białorusi. Mistrzyni igrzysk w Soczi Ałła Cuper w ostatnim przejeździe w miała upadek i zajęła w Pjongczangu czwarte miejsce.

- Miałyśmy bardzo ambitny plan, by zdobyć złoto, srebro i brąz dla Białorusi. Tak się nie stało, ale jestem z nas bardzo dumna, każda z nas zrobiła co mogła – dodała złota medalistka.

a

Wymieniana w gronie faworytek, srebrna medalistka ostatnich igrzysk Chinka Xu Mengtao, nie zakwalifikowała się do ostatniej rundy.

Reprezentantki Państwa Środka wywalczyły już od 1994 roku siedem medali olimpijskich w skokach akrobatycznych, ale ani jednego złota.