Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Norweg Braaten zapewnił sobie złoto już w pierwszym przejeździe

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 08:22
Norweg Oystein Braaten zdobył złoty medal olimpijski w konkurencji slopestyle w narciarstwie dowolnym. Srebrny medal wywalczył Amerykanin Nicholas Goepper, a brązowy - Kanadyjczyk Alex Beaulieu-Marchand.
Braaten cieszy się ze zwycięstwa
Braaten cieszy się ze zwycięstwaFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Najlepszy w kwalifikacjach Szwed Oscar Wester zajął w finale przedostatnie, 11. miejsce. Polacy nie startowali.

22-letni Braaten zawiesił wysoko poprzeczkę rywalom, otrzymując w pierwszym z trzech przejazdów finałowych notę 95,00 pkt. Sam już jej nie poprawił, a rywale się do niej nie zbliżyli.

Goepper, który cztery lata temu w Soczi zdobył olimpijski brąz, zapewnił sobie medal z cenniejszego kruszcu wynikiem 93,60 uzyskanym w trzeciej próbie, a Beaulieu-Marchand w drugiej osiągnął 92,40.

Jeden z faworytów, srebrny medalista z Soczi Amerykanin Gus Kenworthy w każdym z trzech przejazdów zaliczył upadek i ostatecznie zajął 12. lokatę. Kwalifikacji nie przebrnął inny faworyt, Szwed Henrik Harlaut, triumfator rozegranych w styczniu prestiżowych X-Games.

Braaten uczył się narciarskich tricków... na własnym podwórku, na którym razem ze starszym bratem Gjermundem wybudowali tor przeszkód. W konkurencji slopestyle zwyciężył w ubiegłorocznych X-Games. Gjermund startował na igrzyskach w Soczi w slopestyle'u, ale na snowboardzie, plasując się na 12. pozycji.