Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: Waś bez medalu. Lorentzen wygrywa z rekordem olimpijskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:18
Norweg Havard Lorentzen pobił rekord olimpijski i zdobył złoty medal w biegu panczenistów na 500 m. Słabo wypadli reprezentanci Polski: Artur Waś był 13., Piotr Michalski – 33., a Artur Nogal, który upadł tuż po starcie, został sklasyfikowany na ostatnim, 36. miejscu.
  • ZIO - Łyżwiarstwo szybkie - słaby dzień reprezentantów Polski (IAR)
Havard Lorentzen cieszy się po zdobyciu złotego medalu
Havard Lorentzen cieszy się po zdobyciu złotego medalu Foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Waś, który w przeszłości zwyciężał w zawodach Pucharu Świata, był typowany jako jeden z kandydatów do medalu. Sam zawodnik podkreślał jednak, że rywalizacja w tej konkurencji jest wyjątkowo wyrównana – w zawodach PŚ w tym sezonie na podium stawało aż siedemnastu łyżwiarzy.

Jego przewidywania się potwierdziły – poniżej granicy 35 sekund pobiegło aż jedenastu panczenistów. Niestety, nie było wśród nich Wasia. Czas 35,02 s dał Polakowi trzynaste miejsce w gronie 36 panczenistów.

Dużo słabiej spisali się dwaj pozostali reprezentanci naszego kraju. Piotr Michalski z czasem 35,64 s ukończył zmagania na 33. miejscu, a Artur Nogal, po upadku tuż po starcie, dotarł do mety w spacerowym tempie, co oznaczało ostatnią lokatę.

Na niezwykle wysokim poziomie stała walka o zwycięstwo w rywalizacji. Dwukrotnie bito rekord olimpijski. Najpierw uczynił to, jadący w czternastej parze, Koreańczyk Cha Min-Kyu (34,42 s).

Wydawało się, że reprezentant gospodarzy zdobędzie złoty medal, jednak jego rezultat poprawił, o zaledwie jedną setną sekundy, Lorentzen i to Norweg zdobył kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu dla swojego kraju. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Chińczyk Gao Tingyu (34,65 s).

a

Kolejnym indywidualnym startem polskich panczenistów będzie piątkowy bieg na 1000 metrów. Polskę reprezentować będą Konrad Niedźwiedzki, Piotr Michalski i Sebastian Kłosiński.

pm, IAR

aby dodać komentarz
brak

Polskie panczenistki nie obronią tytułu wicemistrzyń olimpijskich wywalczonego podczas igrzysk w Soczi. W eliminacjach biegu drużynowego Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka zajęły ostatnie, ósme miejsce i nie awansowały do półfinału.