X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Żołnierze wyklęci Pamięć i poszukiwania
Section04
pamięć i poszukiwania
"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" – pisał Zbigniew Herbert. W ostatnich latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Niezłomni doczekali się swego święta: 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Aż do upadku komunizmu władze dbały o to, żeby nie było informacji o tym miejscu.
Zespół IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka w latach 2012-2017 prowadził prace ekshumacyjne na kwaterze "Ł" warszawskich Powązek, gdzie pochowano w bezimiennych mogiłach ofiary komunistycznego reżimu. Do tej pory zidentyfikowano ponad 50 osób spośród 300. Wśród nich są m.in. major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", czy ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych podpułkownik Stanisław Kasznica. Na identyfikację czekają prawdopodobnie szczątki rtm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa "Nila".
Na przekór zapomnieniu
Maria Leśnikowska: Tata był w AK, nie ujawnił się po wojnie. Zdradzony, wpadł w ręce władz. Rozstrzelany został w 1949 roku, pochowany na Powązkach, do tej pory nie zidentyfikowany. (PR, 2018)
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Z chwilą, kiedy wybrano to miejsce, uzgodniono, że żadne z nazwisk ludzi przywiezionych z Rakowieckiej nie będzie zapisane w ewidencji cmentarnej. (PR, 2018)
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Komuniści traktowali ciała ofiar jak swoją własność. (PR, 2014)
Prof. Antoni Dudek: Bardzo wiele mogił pozostaje całkowicie bezimiennych i prawdopodobnie nie uda się ich nigdy odnaleźć. (PR, 2014)
Adam Borowski: Album ”Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku” powstał dzięki zdjęciom ofiarowanym od żyjących ”wyklętych” i ich rodzin. (PR, 2014)
Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Działania na kwaterze ”Ł” zapamiętamy jako coś najważniejszego w życiu. (PR, 2014)
Arkadiusz Gołębiewski: Traumy związane z prześladowaniami trwały wiele lat. (PR, 2014)