82 lata Dwójki

80 lat Dwójki. Ludzie, którzy tworzyli to radio

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:00
- Zawsze mieliśmy szczęście do wspaniałych współpracowników. Oprócz Jana Webera pracowali dla nas inni wybitni muzykolodzy, którzy prowadzili swoje audycje tematyczne – opowiadała Elżbieta Markowska, która dwukrotnie pełniła funkcję dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa m.in. z Elżbietą Markowską i Edwardem Pałłaszem zaangażowanymi we współtworzenie Dwójki (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Studio Programu 2 Polskiego Radia
Studio Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dziennikarka pracowała w Polskim Radiu od 1970 r. Jako dyrektor Dwójki w latach 1991-1995 stworzyła nową formułę tej anteny opartą na muzyce poważnej, literaturze, informacji i publicystyce kulturalnej. Później kierowała Programem 2 od sierpnia 1999 do początku 2007 r.

- Jednym z pracujących dla nas muzykologów był m.in. prof. Mirosław Perz, który wrócił do Dwójki już w pierwszym tygodniu kierowanego przez mnie programu, zaczynając od audycji "200 kantat Jana Sebastiana Bacha". Świetnie wspominam także pracę z Andrzejem Mularczykiem, który pisał dla nas scenariusze słuchowisk. Był zawsze czuły na muzykę i miał w głowie tak ogromną ilość tematów, że potrafił bardzo twórczo i kompetentnie wykonać realizowane dla nas zamówienia – dodała Elżbieta Markowska.

W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień Iwony Smolki, Edwarda Pałłasza, Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Wacława Tkaczuka, którzy opowiadali o kolejnych etapach rozwoju oferty kulturalnej Dwójki.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-KwiatekMałgorzata Szymankiewicz

Goście: Wacław Tkaczuk (dziennikarz Dwójki, poeta), Elżbieta Markowska (dziennikarka, dyrektor Dwójki w latach 1991-1995 oraz 1999-2007), Edward Pałłasz (kompozytor, dyrektor Dwójki w latach 1995-1998), Iwona Smolka (dziennikarka Dwójki, krytyk literacki, pisarka), Ewa Stocka-Kalinowska (dziennikarka Dwójki)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 21.00

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak