X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Janusz Krasiński. Dramaturg radiowych spektakli

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 15:00
Pisarz, członek Szarych Szeregów, żołnierz Powstania Warszawskiego, a także więzień Auschwitz i Dachau, wspominał w archiwalnym nagraniu pracę w Naczelnej Redakcji Słuchowisk w Polskim Radiu w latach 70.
Audio
  • Janusz Krasiński o współpracy z Polskim Radiem (Przyjaciele Dwójki)
Janusz Krasiński
Janusz KrasińskiFoto: Mariusz Kubik/wikimedia/domena publiczna

Janusz Krasiński urodził się 5 lipca 1928 r. w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Niemczech, skąd do Polski wrócił w 1947 r. Oskarżony przez komunistów o szpiegostwo na rzecz USA został skazany na 15 lat więzienia, które opuścił w 1956 r. na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność pracował jako drukarz i magazynier.

Debiutował na łamach "Po prostu" wierszem "Karuzela". W latach 1960-66 był redaktorem redakcji słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Współpracował ze tygodnikami "Współczesność" i "Kultura", a także z "Dialogiem".

Jego pierwsza powieść "Haracz szarego dnia" ukazała się w 1973 roku. Czterotomowy cykl powieści autobiograficznych uhonorowany w 2006 roku nagrodą im. Józefa Mackiewicza ("Na stracenie", "Twarzą do ściany", "Niemoc", "Przed agonią"). Janusz Krasiński był członkiem m.in. Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu, Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zmarł nagle w niedzielę 14 października 2012 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska 

Z nagrań archiwalnych: Janusz Krasiński (pisarz, dramaturg)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 11.45

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak