Polskie Radio
Section05
Janusz Krasiński

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński czytelnictwo książki Miron Białoszewski muzyka klasyczna Eufonie

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

Marek Nowakowski prywatnie. "Każdy przy nim mógł się czuć sobą"

– Marek miał taką umiejętność wrodzoną, że nie tworzył barier i nie narzucał rzeczywistości drugiemu człowiekowi. Tworzył sferę wolności, to znaczy, że w nim musiała być głęboka potrzeba wolności i niezależności i otwierał ją przed innym. Ten drugi człowiek mógł się poczuć sobą. On dawał sygnał, że każdy żyje własnym doświadczeniem – ocenia Rafał Wojasiński, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska KULTURA Janusz Krasiński

"Nie tylko wielki świadek, ale i wielki artysta". Agata Kłopotowska o Januszu Krasińskim

 - To nie tylko wielki świadek. To również wielki artysta. Jego literatura jest dziełem najwyższej próby. Dla niego pisanie jest poszukiwaniem prawdy, jest zadaniem filozofa - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Kłopotowska, krytyk literacka i autorka książki "Żyć dla pisania prawdy" na temat życia i twórczości Janusza Krasińskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 historia Polski Janusz Krasiński