82 lata Dwójki

Janusz Krasiński. Dramaturg radiowych spektakli

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 15:00
Pisarz, członek Szarych Szeregów, żołnierz Powstania Warszawskiego, a także więzień Auschwitz i Dachau, wspominał w archiwalnym nagraniu pracę w Naczelnej Redakcji Słuchowisk w Polskim Radiu w latach 70.
Audio
  • Janusz Krasiński o współpracy z Polskim Radiem (Przyjaciele Dwójki)
Janusz Krasiński
Janusz KrasińskiFoto: Mariusz Kubik/wikimedia/domena publiczna

Janusz Krasiński urodził się 5 lipca 1928 r. w Warszawie. Po wojnie mieszkał w Niemczech, skąd do Polski wrócił w 1947 r. Oskarżony przez komunistów o szpiegostwo na rzecz USA został skazany na 15 lat więzienia, które opuścił w 1956 r. na mocy amnestii. Po wyjściu na wolność pracował jako drukarz i magazynier.

Debiutował na łamach "Po prostu" wierszem "Karuzela". W latach 1960-66 był redaktorem redakcji słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Współpracował ze tygodnikami "Współczesność" i "Kultura", a także z "Dialogiem".

Jego pierwsza powieść "Haracz szarego dnia" ukazała się w 1973 roku. Czterotomowy cykl powieści autobiograficznych uhonorowany w 2006 roku nagrodą im. Józefa Mackiewicza ("Na stracenie", "Twarzą do ściany", "Niemoc", "Przed agonią"). Janusz Krasiński był członkiem m.in. Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu, Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zmarł nagle w niedzielę 14 października 2012 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska 

Z nagrań archiwalnych: Janusz Krasiński (pisarz, dramaturg)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 11.45

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak