X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Rosja 2018

Rosja 2018: Szwajcaria zameldowała się w 1/8 finału bez dwóch podstawowych obrońców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 22:29
Szwajcaria zremisowała z Kostaryką 2:2 w Niżnym Nowogrodzie w ostatniej kolejce grupy E mistrzostw świata w Rosji i awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca.
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 1. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 2. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 3. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 4. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 5. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 6. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 7. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 8. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 9. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 10. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 11. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 12. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 13. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 14. (PR1)
  • Marek Solecki komentuje mecz Szwajcaria Kostaryka część 15. (PR1)
  • Jóźwiak uważa, że drużyna Szwajcarii nie zagrała na miarę swoich możliwości (IAR)
Bryan Ruiz z Kostaryki (w środki) walczy o piłkę ze szwajcarskimi rywalami
Bryan Ruiz z Kostaryki (w środki) walczy o piłkę ze szwajcarskimi rywalami Foto: EPA/FRANCK ROBICHON

Jej następnym rywalem będzie Szwecja, ale Helweci zagrają bez dwóch podstawowych obrońców: kapitana Stephana Lichtsteinera i Fabiana Schaera. Obaj będą pauzować za kartki. Kostaryka już wcześniej straciła szansę na grę w fazie pucharowej, za to mogła się w środę cieszyć z pierwszego punktu i pierwszych strzelonych goli na rosyjskim mundialu.

Serwis specjalny
baner 2 rosja 2018
Rosja 2018

Pierwsi do siatki trafili jednak Szwajcarzy. W 31. minucie Blerim Dżemaili z bliska posłał piłkę do siatki po zgraniu głową Breela Embolo. Fakt, że Helweci do tego momentu zachowali czyste konto, zawdzięczają wyłącznie bramkarzowi Yannowi Sommerowi. Zawodnik Borussii Moenchengladbach w krótkim czasie obronił cztery groźne uderzenia rywali.

Pod największym ostrzałem był w szóstej minucie, kiedy próby podejmowali Joel Campbell, Celso Borges i Christian Gamboa. Sommer pierwszą wybił do boku, drugą sparował na słupek, a za trzecim razem pewnie złapał piłkę w ręce.

Później do głosu doszedł Daniel Colindres, który w poprzednich dwóch meczach Kostaryki - z Serbią (0:1) i Brazylią (0:2) - był tylko rezerwowym. Najpierw nieznacznie się pomylił, celując w okienko, a w 10. minucie oddał techniczny strzał z narożnika pola karnego i przelobował Sommera, ale trafił w... poprzeczkę.

Ostatni groźny atak w pierwszej połowie Kostaryka przeprowadziła w 19. minucie, kiedy szczęścia próbował Bryan Oviedo, ale znów lepszy okazał się bramkarz.

Gol wyrównujący padł w 56. minucie. Do bramki głową piłkę posłał również rezerwowy dotychczas Kendall Waston. Wcześniej dogodnych sytuacji nie wykorzystali Campbell i Bryan Oviedo.

Szwajcarzy nie musieli forsować tempa. W rozgrywanym jednocześnie w Moskwie spotkaniu Brazylia prowadziła z Serbią 2:0, a to oznaczało, że mogą sobie nawet pozwolić na porażkę. Jednak w 88. minucie wprowadzony na boisko w drugiej połowie Josip Drmic wykończył szybką akcję i Europejczycy prowadzili 2:1. Drmic był bliski gola już kilka chwil wcześniej, kiedy po główce trafił w słupek.

Wyrównanie padło w niecodzienny sposób. Po faulu na Campbellu w polu karnym francuski sędzia Clement Turpin podyktował "jedenastkę". Bryan Ruiz trafił tylko w poprzeczkę, ale piłka odbiła się od... pleców interweniującego Sommera i wpadła do siatki.

Turpin wcześniej też przyznał rzut karny Kostaryce, ale sędziowie VAR, w tym Szymon Marciniak, ustalili, że przed faulem w polu karnym napastnik był na spalonym.

Z pierwszego miejsca w grupie E awansowała Brazylia, która zmierzy się z Meksykiem. Szwajcaria i Szwecja zagrają 3 lipca w Sankt Petersburgu

Grupa E: Szwajcaria - Kostaryka 2:2 (1:0).

Bramki: 1:0 Blerim Dżemaili (31), 1:1 Kendall Waston (56-głową), 2:1 Josip Drmic (88), 2:2 Yann Sommer (90+3-samobójcza).

Żółta kartka - Szwajcaria: Stephan Lichtsteiner, Denis Zakaria, Fabian Schaer. Kostaryka: Cristian Gamboa, Joel Campbell, Kendall Waston.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów 43 319.

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri (81. Michael Lang), Valon Behrami (60. Denis Zakaria), Blerim Dżemaili, Granit Xhaka, Breel Embolo - Mario Gavranovic (69. Josip Drmic).

Kostaryka: Keylor Navas - Cristian Gamboa (90+3. Ian Smith), Johnny Acosta, Giancarlo Gonzalez, Kendall Waston, Bryan Oviedo - Daniel Colindres (81. Rodney Wallace), Celso Borges, David Guzman (90+1. Randall Azofeifa), Bryan Ruiz - Joel Campbell.

ah, IAR

Serbowie grzmią, winowajcy całego zamieszania tłumaczą się emocjami i zarzekają się, że nie dopuścili się prowokacji. W meczu podwyższonego napięcia doszło do sytuacji, która stawia FIFA przed trudnym zadaniem.

Środa to czternasty dzień piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Dzisiaj poznaliśmy kolejne zespoły - z grup F i E - które zakwalifikowały się do 1/8 finału MŚ.