X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Miasto Kopernika nad Zalewem Wiślanym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 15:06
Historia Fromborka na Warmii nieodłącznie wiąże się z Mikołajem Kopernikiem. Choć słynny astronom urodził się w Toruniu, to jednak we Fromborku spędził prawie 40 lat. Lekarz i prawnik pracował tam, jako kanonik Kapituły Warmińskiej. To właśnie tam napisał swe najsłynniejsze dzieło "O obrotach".
Audio
  • "Lato z radiem" we Fromborku (Jedynka)
  • Uczeń skonstruował dla nauczycielki protezę (Lato z radiem/Jedynka)
  • Felieton Piotra Lisiewicza o walce z szerszeniem czyta Andrzej Mastalerz, 7.08.2018
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Curioso

Frombork warto odwiedzić zaczynając od katedry. Tam jest grób naszego astronoma, a pod sklepieniem wiszą kapelusze i czapka.
A jak Kopernik badał niebo w czasach, kiedy nie było lunet? - Okiem badał niebo. Wszystko jest związane z matematyką, geometrią i fizyką - wyjaśnia Tomasz Holak.

Kopernik prowadził obserwacje nie z wieży, ale z miejsca obok domu. Ten dom się nie zachował.

Jakie stosunki łączyły Kopernika ze swoją gospodynią? Co zagrał organista katedralny dla słuchaczy "Lata z radiem"? Jakie instrumenty są w muzeum? Kiedy w mieście powstanie plaża nad Zalewem Wiślanym? Posłuchaj całego nagrania.

W audycji również o niezwykłym nastolatku. Jak dobrze, że na świecie żyją dobrzy ludzie. I to młodzi, którzy chcą pomagać innym i to bezinteresownie. Nasz bohater ma 16 lat i jest licealistą z podwarszawskiego Milanówka. Chciał udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale i można komuś pomóc.
Posłuchaj

Michał Raczek-Raczkowski spotkał niepełnosprawna nauczycielkę. IO wtedy postanowił, że jej pomoże. - Nie było to kompletnie planowane, stwierdziłem, że to zrobię - mówi.

- Projekt protezy powstał na bazie dostępnego w internecie projektu robota - wyjaśnia młody człowiek. Wykorzystał rękę tego robota. Budowanie protezy trwało rok, bo przecież trzeba było chodzić do szkoły.

Felieton Piotra Lisiewicza o walce z szerszeniem czyta Andrzej Mastalerz.

Posłuchaj dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzili: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporterka: Ewa Chyra

Goście: Tadeusz Kochański (przewodnik), ks. Jacek Wojtkowski (prałat kanonik Kapituły Warmińskiej), Tomasz Holak (Muzeum Mikołaja Kopernika), Mateusz Kotwica (organista), Małgorzata Czupejłło (obserwatorium Frombork), Dobromira Czarnecka (wieża wodna), Małgorzata Wrońska (Burmistrz Fromborka)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 9.19 i 11.17

ag