Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

Czy polskie miasta są przyjazne osobom niepełnosprawnym? Wiceminister rodziny wyjaśnia

- Mamy się czym chwalić. Mam tu na myśli przede wszystkim program Dostępność plus i rozwiązania, które są - używając języka stosowanego na forum w Katowicach - niesłychanie inkluzywne - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik. Wiceminister rodziny i polityki społecznej poruszył też temat sytuacji osób niepełnosprawnych w dużych miastach.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej niepełnosprawność miasto Katowice POLSKA

Projekt ustawy o ekonomii społecznej. Czerwińska: osoby zagrożone wykluczeniem zyskują szansę na samodzielność

Podczas debaty nad projektem ustawy o ekonomii społecznej w Sejmie, wiceminister rodziny Anita Czerwińska powiedziała, że dzięki tej temu projektowi "osoby zagrożone wykluczeniem zyskują wsparcie i szanse na samodzielność". Kluby zadeklarowały chęć kontynuowania prac nad projektem w komisji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Anita Czerwińska polityka Janusz Korwin-Mikke Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawność niepełnosprawni

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

Niepełnosprawność dziecięca wciąż pozostaje tematem tabu. Joanna Piróg pisze książeczki, które oswajają z tym tematem zarówno dzieci, jak i rodziców. Jak rozmawiać z naszymi dziećmi o niepełnosprawności i inności w sposób dostosowany do wieku? Książki autorstwa gościni Polskiego Radia Dzieciom traktują o wyjątkowym smoku, Płomyczku, który nie posiada skrzydeł i to wyróżnia go spośród innych smoków.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność dziecko psychologia dziecięca rodzicielstwo

Wsparcie osób niepełnosprawnych. Premier mówi o dwukrotnym wzroście wydatków. "Jesteśmy rządem, który czuje i rozumie"

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu opoczyńskiego (Łódzkie) powiedział, że w ciągu sześciu lat wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wzrosły o ponad 100 proc. - z 15 mld do ponad 32 mld zł - zaznaczył premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Mateusz Morawiecki rząd niepełnosprawni niepełnosprawność pieniądze

Maria Libura: świadomość społeczna dot. pomocy "trudnym dzieciom", jest zdumiewająco niska

- Obecnie w naszym kraju przetacza się dyskusja wokół ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci z niepełnosprawnościami - zwróciła uwagę Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ekspert ds. zdrowia skomentowała w ten sposób doniesienia z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, gdzie siostry zakonne od lat miały dopuszczać się znęcania nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci przemoc zaburzenia rozwoju niepełnosprawni niepełnosprawność opieka nad dzieckiem społeczeństwo POLSKA małopolskie regiony

Niepełnosprawność po wypadku. Jak sobie z nią radzić?

Wypadek, w którym tracimy sprawność, w wielu przypadkach może generować traumę na całe życie. Jak sobie z nią radzić? Czy możliwe jest jej pełne pokonanie? W jaki sposób na nowo pokochać świat? O tym rozmawialiśmy w "Nocnej Zmianie"! Zachęcamy do odsłuchania nocnej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo kierowca kierowcy psychologia POLSKA polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow niepełnosprawni niepełnosprawność

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. "Powstaną nowe instrumenty wsparcia"

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział, że zostaną wypracowane nowe instrumenty, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy po to, aby wspomóc ich w zapewnieniu materialnej niezależności. - Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawność niepełnosprawni pracodawcy

Lodołamacze - konkurs dla zatrudniających niepełnosprawnych

Konkurs Lodołamacze powstał, by promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Jak dotąd odbyło się jego 16 edycji. Nagradzani byli pracodawcy, instytucje i osoby prywatne. Tegoroczny konkurs rozpoczął się 5 maja. Ogólnopolskich laureatów poznamy 6 października – przekazała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność konkurs praca rynek pracy Zamek Królewski pracownik

"To jest nasz priorytet". Maląg o polityce rządu wobec niepełnosprawnych

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas konferencji prasowej podkreślała, że "priorytetem rządu jest dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych". - Od 2015 r. nakłady na ten cel wzrosły o 140 proc. - dodała. Szefowa MRiPS stwierdziła również, że ze zdziwieniem słuchała wypowiedzi Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg niepełnosprawność niepełnosprawni społeczeństwo

Apel Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego: bardzo potrzebna pomoc!

Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Ukrainie. W związku z przedłużającą się wojną Ukraińcom kończą się pieniądze konieczne na utrzymanie miejsca pobytu setek sportowców z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Każdy może pomóc.
Zobacz więcej na temat:  SPORT niepełnosprawni niepełnosprawność wojna na Ukrainie

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców