Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne niepełnosprawni niepełnosprawność przedsiębiorca NCBR Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Centrum Sztuki Włączającej działa, by sztuka była jedna

- Niestety dziś niepełnosprawność to wciąż czynnik wyłączający z kultury - mówi Justyna Wielgus, reżyserka Teatru 21. - Moim wielkim marzeniem i celem Centrum Sztuki Włączającej jest, by nie mówić: "sztuka włączająca", "sztuka inkluzywna", tylko po prostu: "sztuka, która ma bardzo wiele reprezentacji, wiele języków, ekspresji, form" - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo niepełnosprawność wykluczenie społeczne TEATR SZTUKA

Liga Superbohaterów "Lata z Radiem". Marta i Magdalena Wróbel kolejnymi finalistkami

Marta i Magdalena Wróbel to bliźniaczki chorujące na mózgowe porażenie dziecięce. Ukończyły studia licencjackie z socjologii, magisterskie z administracji publicznej na Wydziale Prawa. Swoją działalnością udowadniają, że z niepełnosprawnością można pięknie żyć. A miejsce zamieszkania czy status społeczny nie mają znaczenia, gdy człowiek codziennie się rozwija i stara się żyć "bardziej".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Agnieszka Ciecierska superbohater niepełnosprawność

Wdówik: zespół Downa znajdzie się na liście chorób kwalifikujących do orzeczenia o stałej niepełnosprawności

 - Zespół Downa z całą pewnością znajdzie się na liście chorób kwalifikujących do orzeczenia o niepełnosprawności wydanego na stałe - poinformował w niedzielę wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo niepełnosprawność Sejm zespół downa

Pies towarzyszący: czworonożny pomocnik i przyjaciel człowieka

Nie od dziś wiadomo, że psy przez swoją lojalność i oddanie są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jednak psy towarzyszące przenoszą tę relację na zupełnie inny poziom: pomagają osobom chorym lub z niepełnosprawnościami poruszać się przez życie. Często stają się ich oczami i uszami – bez czworonogów normalne życie tych ludzi byłoby bardzo utrudnione. 4 sierpnia to Dzień Psa Towarzyszącego (Assistance Dog Day).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo pies niepełnosprawność Piotr Firan pomoc Trójka

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie stracą świadczenia pielęgnacyjnego po podjęciu pracy. "Rozwiązaliśmy ten problem"

- Ustawa rozwiązuje problem, który wielokrotnie był zgłaszany przez rodziców, opiekunów, a nawet część protestujących, problem, który dotyczył kwestii podejmowania pracy, gdy rodzic otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. My ten problem rozwiązaliśmy w całości - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz niepełnosprawni niepełnosprawność Paweł Wdówik

Auto dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister rodziny: program dofinansowania będzie bezterminowy

W związku z wielkim zainteresowaniem programem dofinansowania do zakupu samochodu osobowego rada nadzorcza PFRON, po konsultacji z zarządem, podjęła decyzję o zmianach, które przekształcają go w program bezterminowy - poinformował wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód społeczeństwo POLSKA niepełnosprawność niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej