Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

Rowery na drogach. Co trzeba zmienić, aby było mniej wypadków z udziałem rowerzystów?

Kolarze ekipy Grupetto już po raz piąty przemierzają Polskę. We wspólnym przejeździe trwającym ponad dwa tygodnie mierzą się z własnymi słabościami. Chcą także zwrócić uwagę na problem zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach oraz sprawić, by liczba wypadków z udziałem rowerzystów zmalała. W audycji "Dobrego Dnia!" mówiliśmy też o rowerach z napędem ręcznym, czyli hanbike'ach.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski rower podróże bezpieczeństwo na drodze niepełnosprawni niepełnosprawność

"Jedną nogą w finale", czyli reprezentacja Polski w amp futbolu przed mistrzostwami Europy

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa Europy w amp futbolu. W tym roku zostaną one rozegrane na początku czerwca w Evian, we Francji. Reprezentacja Polski zawodników po amputacjach jest zaliczana do grona faworytów tego turnieju. sztab szkoleniowy i zawodnicy zapewniają, że do kraju wrócą z medalem.    
Zobacz więcej na temat:  Trójka amp futbol Krzysztof Łoniewski mistrzostwa europy niepełnosprawność

Polskie Radio 24 Niepełnosprawność dotknie wszystkich. Jak walczyć z dyskryminacją?

- Grupa osób z niepełnosprawnościami to mniejszość, do której każdy może w pewnym momencie dołączyć - w wyniku wypadku, schorzenia, ale też starzenia się. Dbanie o dostępność jest w interesie nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Helena Szczuka-Kalensky, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo zdrowie

Niezwykły projekt "Współgłosy". "Porwała mnie radykalna gotowość na wszystko"

Osoby z niepełnosprawnościami, tworzące chór w projekcie "Współgłosy", nie uznają żadnych półśrodków i są gotowe na każde wyzwanie - tak o uczestnikach tego projektu mówią artyści biorący w nim udział. Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia opowiedzieli w "Poranku Dwójki" o kulisach przedsięwzięcia i satysfakcji, jaką można dzięki niemu osiągnąć.
Zobacz więcej na temat:  terapia śpiew niepełnosprawność Dwójka Roch Siciński Marcel Baliński Magdalena Koleśnik Bartosz Bielenia

Bartłomiej Mróz - parabadmintonista, który nie zna limitów, przed startem w Paryżu

Parabadmintonista Bartłomiej Mróz przygotowuje się do swoich drugich igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w Paryżu. W audycji "Ludzie" opowiedział o sporcie, który uprawia, trudach życia codziennego i znaczeniu sportu w jego życiu oraz o tym, w jaki sposób stara się promować grę w badmintona. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła paraolimpiada niepełnosprawność aktywność aktywność fizyczna

Anna Płoszyńska: prowadzę normalne życie, ten wózek to tylko dodatek

Anna Płoszyńska na swoim koncie ma tytuł mistrzyni Polski w pływaniu, finalistki mistrzostw świata w pływaniu, wicemiss świata, jest laureatką statuetki #pełniażycia, przyznawanej osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia inspirując świat swoimi działaniami. - Dziś, kiedy nie napotykam barier architektonicznych to zapominam o mojej niepełnosprawności - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Anna Płoszyńska osoby z niepełnosprawnościami niepełnosprawność Jakub Jamrozek

Spełniając marzenia. "Apetyt na życie" – reportaż Joanny Bogusławskiej

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, mają 15 letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność

Spełniając marzenia. Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Apetyt na życie"

Robert Zarzecki od zawsze miał problemy ze wzrokiem. Dzisiaj prawym okiem widzi już tylko światło i cień, na lewe oko widzi trochę więcej. W szkole dla słabowidzących próbował swoich sił w teatrze "Krzesiwo". Tam też poznał swoją żonę Basię, z którą ma 15-letniego syna Gabrysia. Są kochającą się rodziną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka niepełnosprawni niewidomi niepełnosprawność pr poleca

Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można

Gościem Michała Nogasia był Michał Woroch. W Trójce po raz pierwszy pojawił się 18 lat temu, gdy brał udział w naszej akcji "Wielki wyścig". Wraz z kolegą Tomkiem przemierzał autostopem trasę Madryt-Warszawa. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Michał od dwóch dekad porusza się na wózku inwalidzkim, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zwiedził obie Ameryki, był w Himalajach, założył fundację pomagającym osobom takim jak on.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Michał Woroch aktywność niepełnosprawni niepełnosprawność podróże turystyka

"Powiem TAK!" - przełamywanie tabu. Jak uwrażliwić innych na problemy OzN?

Już niedługo w Krakowie odbędzie się druga edycja konferencji poświęconej zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnościami "Powiem TAK!". - Chciałbym przełamać tabu dotyczące niepełnosprawności i uwrażliwić innych na problemy OzN - mówi Juliusz Zgliński, pomysłodawca i organizator konferencji. - Ciągle trzeba uświadamiać o tym, że osoby z niepełnosprawnościami to są tacy sami ludzie. Też mają potencjał, swoje pasje, plany i marzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka niepełnosprawność społeczeństwo Jakub Jamrozek konferencja Juliusz Zgliński psychologia niepełnosprawni