Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

"Dla wielu osób z niepełnosprawnością to bardzo dobra wiadomość". Wiceminister rodziny o powrocie rehabilitacji

- Z jednej strony to potrzeba rehabilitacji, a z drugiej gotowość, by z takich usług korzystać. W ludziach jest wiele silnych obaw - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 Ministerstwo Rodziny Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej niepełnosprawność koronawirus epidemia rehabilitacja społeczeństwo

80 mln zł w ramach programu Dostępność+. Przyznano już pierwsze granty

Pierwsze granty w projekcie "Dostępność Plus dla zdrowia" już zostały przyznane na sumę 1,5 mln złotych. Aż 80 mln złotych z programu Dostępność +,  zostanie wydanych na zwiększenie dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej placówek podstawowej opieki zdrowotnej, na rzecz osób z różnego typu niepełnosprawnościami. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej fundusze unijne niepełnosprawność GOSPODARKA

500+ dla niesamodzielnych. Prezydent: świadczenia dla potrzebujących to inwestycja, a nie rozdawnictwo

Jednym z elementów polityki społecznej obecnego rządu są świadczenia dla osób niesamodzielnych. Środki te przeznaczone są dla osób, które na skutek choroby, urazu lub wieku nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Wnioski o świadczenie złożyło niemal 730 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Andrzej Duda 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

"Usłysz mnie". Reportaż Grażyny Wielowieyskiej

- Od początku pracy miałam wiele przykładów, że widziałam, że coś się dzieje z oczami tych osób - mówiła doktor Agnieszka Kwiatkowska, logopeda i bohaterka reportażu "Usłysz mnie" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej. - Pamiętam przykład chłopaka po pęknięciu tętniaka, gdy chodząc do pokoju powiedziałam: "na pewno Robert nie chce ze mną rozmawiać, chyba, że spojrzy na mnie". I w tym momencie widzę, jak oczy Roberta kierują się w moją stronę - wspomina dr Agnieszka Kwiatkowska. 
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność nowe technologie

Farma Dobrej Woli

– Nie chodziło nam o to, żeby stworzyć organizację dotyczącą konkretnego schorzenia, ale żeby nasze dzieci, które funkcjonują na podobnym poziomie, miały możliwość realizowania swoich potrzeb, marzeń, bycia szczęśliwymi. Jeżeli nie da się kogoś wyleczyć, trzeba uczynić go szczęśliwym – mówił w Trójce Jacek Zalewski, ojciec Kuby z niepełnosprawnością intelektualną, kawaler Orderu Uśmiechu oraz założyciel i szef Stowarzyszenia "Dobra Wola". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska niepełnosprawni niepełnosprawność sztuczna inteligencja wolontariat inteligentny dom senior