Lato z Radiem 2018

Miasto Kopernika nad Zalewem Wiślanym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 15:06
Historia Fromborka na Warmii nieodłącznie wiąże się z Mikołajem Kopernikiem. Choć słynny astronom urodził się w Toruniu, to jednak we Fromborku spędził prawie 40 lat. Lekarz i prawnik pracował tam, jako kanonik Kapituły Warmińskiej. To właśnie tam napisał swe najsłynniejsze dzieło "O obrotach".
Audio
  • "Lato z radiem" we Fromborku (Jedynka)
  • Uczeń skonstruował dla nauczycielki protezę (Lato z radiem/Jedynka)
  • Felieton Piotra Lisiewicza o walce z szerszeniem czyta Andrzej Mastalerz, 7.08.2018
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja KopernikaFoto: Shutterstock/Curioso

Frombork warto odwiedzić zaczynając od katedry. Tam jest grób naszego astronoma, a pod sklepieniem wiszą kapelusze i czapka.
A jak Kopernik badał niebo w czasach, kiedy nie było lunet? - Okiem badał niebo. Wszystko jest związane z matematyką, geometrią i fizyką - wyjaśnia Tomasz Holak.

Kopernik prowadził obserwacje nie z wieży, ale z miejsca obok domu. Ten dom się nie zachował.

Jakie stosunki łączyły Kopernika ze swoją gospodynią? Co zagrał organista katedralny dla słuchaczy "Lata z radiem"? Jakie instrumenty są w muzeum? Kiedy w mieście powstanie plaża nad Zalewem Wiślanym? Posłuchaj całego nagrania.

W audycji również o niezwykłym nastolatku. Jak dobrze, że na świecie żyją dobrzy ludzie. I to młodzi, którzy chcą pomagać innym i to bezinteresownie. Nasz bohater ma 16 lat i jest licealistą z podwarszawskiego Milanówka. Chciał udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale i można komuś pomóc.
Posłuchaj

Michał Raczek-Raczkowski spotkał niepełnosprawna nauczycielkę. IO wtedy postanowił, że jej pomoże. - Nie było to kompletnie planowane, stwierdziłem, że to zrobię - mówi.

- Projekt protezy powstał na bazie dostępnego w internecie projektu robota - wyjaśnia młody człowiek. Wykorzystał rękę tego robota. Budowanie protezy trwało rok, bo przecież trzeba było chodzić do szkoły.

Felieton Piotra Lisiewicza o walce z szerszeniem czyta Andrzej Mastalerz.

Posłuchaj dołączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzili: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporterka: Ewa Chyra

Goście: Tadeusz Kochański (przewodnik), ks. Jacek Wojtkowski (prałat kanonik Kapituły Warmińskiej), Tomasz Holak (Muzeum Mikołaja Kopernika), Mateusz Kotwica (organista), Małgorzata Czupejłło (obserwatorium Frombork), Dobromira Czarnecka (wieża wodna), Małgorzata Wrońska (Burmistrz Fromborka)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 9.19 i 11.17

ag