Teatr Polskiego Radia

"Lala" Jacka Dehnela w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 18:00
W sobotni wieczór w Dwójce – radiowa adaptacja głośnej powieści Jacka Dehnela. Adaptacja radiowa Bogumiły Prządka i reżyseria Waldemara Modestowicza.W obsadzie m.in.Elżbieta Kępińska, Danuta Stenka i Marcin Hycnar.
Od lewej: Danuta Stenka, Marcin Hycnar, Elżbieta Kępińska
Od lewej: Danuta Stenka, Marcin Hycnar, Elżbieta KępińskaFoto: Fot. Wojciech Kusiński PR SA

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.

Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku. (z notki o książce/Wydawnictwo W.A.B.)

Reżyseria Waldemara Modestowicza, adaptacja Bogumiły Prządki, realizacja akustyczna Macieja Kubery, opracowanie muzyczne Renaty Baszun. 
Obsada:

Elżbieta Kępińska (Lala),  Marcin Hycnar (Jacek, wnuczek Lali), Danuta Stenka (Hania, córka Lali), Leon Charewicz (Walerian Karnaucho, ojciec Lali), Halina Skoczyńska (Irena Bieniecka), Mariusz Benoit (Zygmunt Karpiński, drugi mąż Lali)