Teatr Polskiego Radia

"Seans radiowy" Tadeusza Kijańskiego. Premiera słuchowiska w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 17:10
Na antenie radiowej Jedynki w sobotnie popołudnie premiera słuchowiska Tadeusza Kijańskiego. Jest to radiowa opowieść o ludziach zuchwałych i mieście, gdzie wyrosło dużo pięknej odwagi, czyli o wydarzeniach czerwca 1956 roku w Poznaniu. W roli Wandy - Stanisława Celińska. Początek słuchowiska tuż po godzinie 17.oo. Zapraszamy!
Protestujący robotnicy, czerwiec 1956 r
Protestujący robotnicy, czerwiec 1956 rFoto: źr. IPN.

Autor:
Tadeusz Kijański

Reżyser:
Tadeusz Kijański

Realizator:
Paweł Szaliński

Muzyka:
Rafał Grząka, Andrzej Korzyński

Obsada:

Stanisława Celińska (Wanda), Mateusz Weber (Romek), Marta Kurzak (Róża), Olgierd Łukaszewicz (Reżyser), Andrzej Mastalerz (Ubek I), Arkadiusz Bazak (Ubek II), Zbigniew Suszyński (Henio), Tadeusz Kijański (Oficer), Ewa Borowik (Ruda), Krzysztof Szczepaniak (Henryk), Bartosz Wesołowski (Marian)

Narratorem „Seansu radiowego” jest Romek, młody mężczyzna, który zginął 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Zastrzelił go funkcjonariusz UB. Jako anioł opowiada historię swoją i swoich kolegów, którzy w czerwcu 1956 roku wyszli na poznańskie ulice walczyć o godność, wolność i chleb: "Niektórzy mówią, że jestem aniołem. Przez usta aktorów i reżysera seansu radiowego, opowiadam historię swoją i moich przyjaciół. No, może i tak jest. Natchnąłem artystów swoim duchem, a oni wynaleźli tę historię w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej. Na imię mam Romek. Zginąłem przywiązany do krzesła, kiedy funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa strzelił mi w serce. Był rok 1956. 28 Czerwca. Zdarzyło się to w mieście Poznaniu".