Teatr Polskiego Radia

"W imię matki". Opowieść o narodzinach Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 03:10
W wigilię Bożego Narodzenia, tuż po godzinie 17.oo usłyszą Państwo radiową adaptację apokryfu, którą napisał Errie de Luca. Jest to opowieść o zwiastowaniu i narodzinach Chrystusa przedstawiona prze Marię, zwaną Miriam, matkę Jezusa. Adaptację przygotował i całość wyreżyserował Andrzej Mastalerz. W roli Miriam - Viktorija Gorodeckaja. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.
Nowo narodzony Georges de La Tour, ok. 1644-1649, Muse des Beaux Arts, Rennes
"Nowo narodzony" Georges de La Tour, ok. 1644-1649, Musée des Beaux Arts, RennesFoto: domena publiczna via Wikimedia Commons

Radiowa adaptacja apokryfu-powieści według wersji E. de Luci. Opowieść o  zwiastowaniu i narodzinach Chrystusa jest przedstawiona nie przez mężczyzn, ale przez kobietę i to tę najbardziej w ów fakt zaangażowaną – Marię, zwaną Miriam, matkę Jezusa. Opowieść ma wiele znaczeń. Nie tylko poznajemy wersję kobiety-matki i kobiety-żony, ale też mamy okazję wysłuchać jej hipotetycznych rozmów z Bogiem i z mężem. Josef to mężczyzna bezgranicznie ufający kobiecie, którą ma poślubić, mężczyzna umiejący walczyć o nią z tradycją i oczekiwaniami wspólnoty.

Errie de Luca: W imię matki

Przekład: Marcin Wyrembelski

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Mastalerz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Viktorija Gorodeckaja – Miriam

***

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.