Teatr Polskiego Radia

Niedokończony dramat Juliusza Słowackiego "Horsztyński" w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:30
3 czerwca, w niedzielę, o godz. 21:05 na antenie radiowej Jedynki usłyszymy słuchowisko Juliusza Słowackiego "Horsztyński" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.

W niedokończonym dramacie Juliusz Słowacki porusza wiele wątków, wprowadza postaci zarówno historyczne jak i fikcyjne. Ukazuje szeroki plan bieżącej polityki (rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie podczas insurekcji kościuszkowskiej) i prywatne historie bohaterów. Najnowsza radiowa adaptacja koncentruje się na postaci Ksawerego Horsztyńskiego  oraz jego relacjach z żoną  i rodziną Kossakowskich, tj. hetmanem  i jego synem Szczęsnym. Usłyszymy także wiernego sługę Świętosza  i zaufanego księdza Prokopa.  

Horsztyński dostawszy się do niewoli został oślepiony przez Moskali. Kaleka wycofuje się z działalności politycznej i pragnie oddać się życiu domowemu u boku młodej żony. Przeszłość jednak wraca do niego i szlachcic staje przed koniecznością rozliczenia całego swojego życia. Okazuje się, że prywatne porachunki nierozerwalnie wiążą się z wielką historią, a uporczywe dążenie do odkrycia prawdy nieuchronnie prowadzi do osobistej i dziejowej tragedii.

 

Juliusz Słowacki: Horsztyński

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera  

Muzyka: Ignacy Zalewski 

Obsada:

Mariusz Bonaszewski - Horsztyński

Dominika Kluźniak - Saloma, żona Horsztyńskiego

Szymon Kuśmider - Szymon Kossakowski, hetman litewski

Piotr Bajtlik - Szczęsny, syn hetmana

Franciszek Pieczka - Świętosz, sługa domu

Marek Barbasiewicz - Ksiądz Prokop