Polskie Radio
Section05

Franciszek Pieczka

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" – wyróżnienie dla najlepszych aktorów teatralnych

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej – raz w roku, od 2006 roku. Do dziś Wielką Nagrodę Festiwalu otrzymało 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Na tegorocznym festiwalu poznamy kolejne nazwiska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Sopot TEATR pr poleca Gustaw Holoubek Danuta Szaflarska Wiesław Michnikowski Piotr Fronczewski Janusz Gajos Jerzy Trela Anna Seniuk Anna Polony Ignacy Gogolewski Teresa Budzisz-Krzyżanowska Wojciech Pszoniak Maja Komorowska Marian Opania Henryk Talar Ewa Dałkowska Olgierd Łukaszewicz Barbara Krafftówna Halina Łabonarska Jan Englert Ewa Wiśniewska Jerzy Zelnik Magdalena Zawadzka Andrzej Mastalerz Zofia Kucówna Krzysztof Wakuliński Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia wspomnienie premiera Katarzyna Stoparczyk Tomasz Miara Trójka

Katarzyna Stoparczyk: z Franciszkiem Pieczką zbliżyło nas do siebie milczenie

- Zaczęło się od milczenia w studiu radiowej Trójki przed audycją "Myślidziecka 3/5/7". To było milczenie bardzo mocne, bardzo dojmujące, ale to nie było milczenie, które nas w jakikolwiek sposób krępowało. Czuliśmy, jakby prowadziło nas ono do bliskości, do prawdy, do jakiejś relacji - mówiła w Dwójce Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia i autorka książki "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  biografia Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Trójka KULTURA

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia film polski kino serial

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem [POSŁUCHAJ]

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Dzisiaj przypada druga rocznica śmierci tego wybitnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia film polski kino serial HISTORIA

"Postać kryształowa". Fenomen życia i twórczości Franciszka Pieczki

We wspomnieniach kolegów aktorów zapisał się jako piękna postać, obdarzona szlachetną urodą i niepowtarzalnym tembrem głosu, w pamięci widzów - jako Gustlik, Kiemlicz, święty Piotr i opętany Paszeko - zawsze skromny i zawsze wielki Franciszek Pieczka. W "Czasie pogody" z autorką biografii "Ty pieronie" - Magdą Jaros - rozmawiamy o fenomenie jego aktorstwa. 
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo literatura

Franciszek Pieczka: postanowiłem zostać aktorem. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Znakomity aktor zmarł 23 września 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia film polski kino serial

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna W POLSKIM RADIU

Przypominamy słuchowisko "Wszystko w rodzinie" z udziałem Franciszka Pieczki i Barbary Krafftówny

Franciszek Pieczka był nie tylko wybitnym aktorem filmowym, ale także radiowym. Miał w swoim repertuarze wiele wybitnych ról w Teatrze Polskiego Radia. Przypominamy jedno z takich słuchowisk - "Wszystko w rodzinie". Wystąpił w nim razem z Barbarą Krafftówną. Partnerowali mu także m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, reżyser i twórca tego spektaklu.  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna słuchowisko Marcin Troński Maciej Kubera Stanisław Brudny W POLSKIM RADIU

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Remigiusz Grzela Maciej Wojtyszko TEATR

Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"

- Franciszek Pieczka w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" (...) i to właśnie przez fascynację tym dziełem pomyślał, że może zostać aktorem - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Domański, przyjaciel aktora. Gośćmi audycji byli również prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) oraz Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie"). 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szczebiot Polskie Radio 24 KULTURA aktor odeszli 2022

Ostatnia droga Franciszka Pieczki. "Jest mi serdecznie żal, to boli"

W Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy odbyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki. W ostatniej drodze wielkiego aktora uczestniczyli: rodzina, przyjaciele aktorzy, a także wielbiciele jego talentu. - Żal po prostu serdeczny. Choć wiemy, że wszyscy gdzieś kiedyś musimy zniknąć, to boli - mówił Włodzimierz Press.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 pogrzeby Dwójka