Teatr Polskiego Radia

Nagrody na Festiwalu Dwa Teatry

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 22:00
Jakie wnioski płyną z tej szczególnej z wielu powodów edycji festiwalu? Jakie były wybory jurorów, kryteria, którymi posługiwali się, ogłaszając werdykty?
Audio
  • Podsumowanie Festiwalu Dwa Teatry 2018 (Klub Trójki)
Laureaci nagród Festiwalu Dwa Teatry 2018
Laureaci nagród Festiwalu Dwa Teatry 2018Foto: Jurek Bartkowski

18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej zakończył się po czterech wietrznych dniach 2 lipca Galą Nagród. Wręczono ich kilkanaście w obu teatralnych konkursach (także m.in. w konkursie słuchowisk dla dzieci i w plebiscytach publiczności).


Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka, Laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry"  Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka, laureaci Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry

Laureatów mieli już okazję poznać zarówno widzowie telewizyjni, jak i słuchacze radiowi. Programy TVP i PR relacjonowały na bieżąco to, co działo się na festiwalu. Dziennikarze do momentu, w którym decyzje jurorów nie zostały ogłoszone, nie kontaktowali się z jurorami z powodów oczywistych. W "Klubie Trójki" w dwa dni po festiwalu zdecydowaliśmy się na rozmowę z jurorami, choć nie jest ona z zasady łatwa, gdyż juror powinien ograniczyć się do komentarza wyłącznie dotyczącego efektów wyboru laureatów. Czy w takiej sytuacji możliwa jest dyskusja? 


Przygotowania do słuchowiska "Ordonka": Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria Gorodeckaja.  Słuchowisko zdobyło Grand Prix 18. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie


Przygotowania do słuchowiska "Ordonka": Piotr Bajtlik, Dariusz Błaszczyk, Wiktoria Gorodeckaja. Słuchowisko zdobyło Grand Prix 18. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie

"Klub Trójki" nie jest audycją informacyjną, lecz publicystyczną. Nie jest łatwo także spotkać się w tym czasie z uczestnikami festiwalu. Spróbowaliśmy jednak zaprosić przewodniczących dwóch zespołów jury. Piotr Müldner-Nieckowski przyjął nasze zaproszenie do studia Trójki. Waldemar Krzystek nie mógł być naszym gościem z powodu swoich zajęć, zgodził się wszak na krótką rozmowę podczas bankietu po gali. Gościem audycji był także Włodek Pawlik – jazzman, kompozytor, laureat Grammy za płytę "Night in Calisia" (2014). Jaki obraz obu teatrów "przywozimy" z Sopotu? Odpowiedzi na te pytania w dołączonym nagraniu audycji. 

>>>Pełna lista laureatów 18. Festiwalu Dwa Teatry <<<

Nadal liczymy na spełnienie postulatu formułowanego w gronie twórców (szczególnie teatru radiowego), dotyczącego pojawienia się krytyki słuchowisk i spektakli teatralnych. To krytycy powinni zabierać głos i uczestniczyć w "debacie publicznej" towarzyszącej obu teatrom; krytycy reprezentujący różne media, towarzyszący, niezaangażowani we współtworzenie zdarzeń festiwalowych.

Polskie Radio Literatura Polskie Radio Literatura

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Goście: Piotr Müldner-Nieckowski (pisarz, lekarz, językoznawca, wydawca), Włodek Pawlik (muzyk)
Data emisji:
4.07.2018
Godzina emisji: 21.08