Teatr Polskiego Radia

Robert Majewski "Moja pierwsza starość"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 12:00
W najbliższą niedzielę, 16 grudnia o godz. 21.00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Roberta Majewskiego "Moja pierwsza starość"  w reżyserii Łukasza Lewandowskiego.

 „ Moja pierwsza starość” to moja pierwsza „próba” dramatopisarska. Do tej pory byłem autorem tekstów dla Kabaretu Na Koniec Świata oraz serialu „La La Poland”.

Postać Tadeuszka to po prostu moje alter ego z dzieciństwa, które przypadło na ponure lata osiemdziesiąte. Moi bohaterowie w większości to autentyczni członkowie mojej rodziny. Zamiast spędzać czas na świetlicy spędzałem czas z nimi, czyli moją prababcią, dziadkami i ich rodzeństwem. Poznałem ich nawyki, przyzwyczajenia, ceremonie i paranoje. Prawie stałem się jednym z nich. Od dziadka dostałem kiedyś magnetofon kasetowy i zacząłem bawić się w dziennikarza i nagrywałem ich, a zwłaszcza prababcię, która miała już wtedy ponad dziewięćdziesiąt lat. Opowiadała mi historie o swojej babci, czyli cofaliśmy się w czasie o prawie dwieście lat. Były to opowieści mrożące krew w żyłach, ale fascynujące. Słuchałem tego z wypiekami na twarzy. Pamiętam, że czułem się w tym domu bezpiecznie, że byłem wśród przyjaciół. To od nich dowiedziałem się o rzeczach, o których moi rodzice bali mi się powiedzieć, np. o tym, że 1939 Związek Radziecki napadł na Polskę albo o tym, że istnieje radio Wolna Europa, którego słuchanie było zakazane.   

Po roku 2000 wróciłem do słuchania owych kaset i pomyślałem, że można by z nich zrobić jakiś użytek i napisać o tym sztukę. Zbierałem się do tego dość długo, ale trzeba było dojrzeć do jej napisania. Lata osiemdziesiąte pokryły się już delikatnie patyną i można z dystansem o nich opowiadać. Większość protoplastów moich bohaterów już nie żyje. Pozostał po nich świat, który jeszcze mam w głowie. Świat, z którym chętnie się z Państwem podzielę. Dziękuję za tę możliwość Teatrowi Polskiego Radia. Zapraszam serdecznie.

Robert Majewski

 

Robert Majewski "Moja pierwsza starość"

Reżyseria: Łukasz Lewandowski 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun  

 

Obsada:

Stanisława Celińska, Izabela Dąbrowska, Joanna Jeżewska, Szymon Kuśmider, Robert Majewski, Leon Charewicz, Kacper Cybiński,