Teatr Polskiego Radia

Jerzy Fąfara "Trzy paczki papierosów"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:00
10 lutego o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko Jerzego Fąfary "Trzy paczki papierosów" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Małecki - kadr z nagrania słuchowiska
Katarzyna Dąbrowska, Grzegorz Małecki - kadr z nagrania słuchowiskaFoto: W. Kusiński

Dymitr Szostakowicz jeden z największych kompozytorów XX wieku. Jest rok 1936.31 letni  Szostakowicz staje się sławny nie tylko w ZSRR ale i na całym świecie. Jego opera "Lady Mackbet mceńskiego powiatu" przyjmowana jest entuzjastycznie, ale Stalin opuszcza spektakl na początku czwartego aktu. To było jak wyrok. Ataki prasy i środowiska kompozytorów sięgają szczytów obłudy. W obronie kompozytora do Stalina pisze marszałek Tuchaczewski. Ale Tuchaczewski podejrzewany o zamach na Stalina zostaje aresztowany i stracony. Szostakowicz uświadamia sobie że nie ma już dla niego ratunku tym bardziej że dziesiątki ludzi z otoczenia marszałka podzieliło jego los. Szostakowicz pakuje walizkę z ubraniem i trzema paczkami papierosów i od piątej do siódmej rano czeka przed wejściem do windy na ludzi z NKWD. I tu wdziera się życie. Pijany sąsiad który wraca do domu nad ranem oraz zupełnie symboliczna tajemnicza wręcz  nierealna postać  przepowiadająca jego dalsze życie Św. Paweł z Tarsu. Dwuznaczna postać kompozytora próbuje odpowiedzieć na pytanie , które od wieków stawiali sobie najwięksi artyści . Jak rozdzielić odwieczny dylemat co Bogu a co Cesarzowi.

                                                   

Jerzy Fąfara "Trzy paczki papierosów"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Stelmaszyk, Adam Ferency, Wojciech Żołądkowicz, Antonina Żbikowska, Marcin Franc, Michał Klawiter,