Teatr Polskiego Radia

Pobiliśmy Niemców

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:00
31 marca o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Edyty Poźniak i Andrzeja Sowy "Pobiliśmy Niemców" w reżyserii Jana Warenyci.
Piotr Bajtlik
Piotr Bajtlik Foto: Polskie Radio

Grudzień 1918 roku. W wykrwawionej Europie wygasła wojenna pożoga. Niemcy podpisały upokarzające zawieszenie broni, ale tylko na froncie zachodnim, Rosja pogrążyła się w bolszewickim chaosie, Węgry oddzieliły się od Austrii, Polska powstaje do życia. Ale wolnymi mogą czuć się Polacy  jedynie mieszkańcy w  dawnym Królestwie i w dawnej Galicji. Natomiast na wschodzie trwają walki  z Ukraińcami. W Poznaniu, Wielkopolsce, na Śląsku i na Pomorzu cisza przed burzą. Tu nadal rządzą Niemcy i nie mają zamiaru nigdzie pójść.

Naczelna Rada Ludowa lokalny polski rząd na terenie zaboru pruskiego ma nadzieję, że konferencja paryska przyzna te ziemie Polsce. Politycy nie chcą dalszego przelewu krwi. Mało to naszych poległo? Młodzi  Polacy myślą inaczej. Nie wierzą w żadne konferencje pokojowe.  Chcą zbrojnie wyrwać Niemcom  polskie ziemie.

                                                  

Edyta Poźniak, Andrzej Sowa "Pobiliśmy Niemców"

Reżyseria: Jan Warenycia 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski 

Obsada:

Agnieszka Wosińska, Mateusz Kwiecień, Piotr Bajtlik, Mateusz Weber, Piotr Kozłowski, Sławomir Pacek, Grzegorz Kwiecień, Maciej Falana, Krzysztof Wakuliński, Robert Czebotar, Dariusz Wnuk, Mieczysław Morański, Andrzej Ferenc,