X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Druciany krzyżyk

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 10:00
28 kwietnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Krystyny Sztramskiej "Druciany krzyżyk" w reżyserii Marcina Trońskiego.
Druciany krzyżyk - kadr z nagrania
Druciany krzyżyk - kadr z nagraniaFoto: M. Rebzda

Treść słuchowiska to opowieść o niespełnionej miłości Klary i Jeremiego, którzy po latach spotykają się w rodzinnym mieście Działdowie, aby na jednym ze spotkań Działdowskiej Kuźni Słowa posłuchać wspomnień mamy głównego bohatera, która jako kilkuletnia dziewczynka  była wraz ze swoją mamą, czyli babcią Jeremiego więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego „Soldau” (Działdowo). Bicie i katowanie więźniów, przesłuchania, strzały w tył głowy, wywożenie do pobliskich lasów i zakopywanie w ziemi, choroby, głód strach, ból, brud, śmierć  to tylko niektóre aspekty obozowego życia. Mama Jeremiego wraz z setkami innych więźniów zostaje ogarnięta epidemią tyfusu. Brak odpowiedniej higieny, lekarstw, wycieńczenie organizmu nie daje jej żadnej nadziei na przeżycie. A jednak…Ratuje ją modlitwa i krzyżyk wykonany przez jednego z księży z ogrodzeniowego drutu. 

Klara jest poruszona i wstrząśnięta wojenną historią mamy i babci Jeremiego. Współczuje im a także próbuje wybaczyć. Co? O tym w dalszej intrygującej części  słuchowiska, w której tytułowy druciany krzyżyk jeszcze się na pewno pojawi... 

 


                                                

Krystyna Sztramska "Druciany krzyżyk"

Reżyseria: Marcin Troński 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Marcin Troński, Danuta Stenka, Jadwiga Jankowska- Cieślak, Maria Pakulnis - Zaleska, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Jan Pęczek, Adam Serowaniec, Zbigniew Konopka, Magdalena Wójcik, Paweł Szczesny, Antonina Żbikowska.