Teatr Polskiego Radia

Druciany krzyżyk

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 10:00
28 kwietnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Krystyny Sztramskiej "Druciany krzyżyk" w reżyserii Marcina Trońskiego.
Druciany krzyżyk - kadr z nagrania
Druciany krzyżyk - kadr z nagraniaFoto: M. Rebzda

Treść słuchowiska to opowieść o niespełnionej miłości Klary i Jeremiego, którzy po latach spotykają się w rodzinnym mieście Działdowie, aby na jednym ze spotkań Działdowskiej Kuźni Słowa posłuchać wspomnień mamy głównego bohatera, która jako kilkuletnia dziewczynka  była wraz ze swoją mamą, czyli babcią Jeremiego więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego „Soldau” (Działdowo). Bicie i katowanie więźniów, przesłuchania, strzały w tył głowy, wywożenie do pobliskich lasów i zakopywanie w ziemi, choroby, głód strach, ból, brud, śmierć  to tylko niektóre aspekty obozowego życia. Mama Jeremiego wraz z setkami innych więźniów zostaje ogarnięta epidemią tyfusu. Brak odpowiedniej higieny, lekarstw, wycieńczenie organizmu nie daje jej żadnej nadziei na przeżycie. A jednak…Ratuje ją modlitwa i krzyżyk wykonany przez jednego z księży z ogrodzeniowego drutu. 

Klara jest poruszona i wstrząśnięta wojenną historią mamy i babci Jeremiego. Współczuje im a także próbuje wybaczyć. Co? O tym w dalszej intrygującej części  słuchowiska, w której tytułowy druciany krzyżyk jeszcze się na pewno pojawi... 

 


                                                

Krystyna Sztramska "Druciany krzyżyk"

Reżyseria: Marcin Troński 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Marcin Troński, Danuta Stenka, Jadwiga Jankowska- Cieślak, Maria Pakulnis - Zaleska, Krystyna Tkacz, Stanisław Brudny, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Jan Pęczek, Adam Serowaniec, Zbigniew Konopka, Magdalena Wójcik, Paweł Szczesny, Antonina Żbikowska.