X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Mężczyzna

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
5 października o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Gabrieli Zapolskiej "Mężczyzna" w adaptacji i reżyserii Leny Frankiewicz. W tytułowej roli usłyszymy Wojciecha Malajkata, a partnerują mu Anna Cieślak, Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak.
Kadr z nagrania słuchowiska Mężczyzna
Kadr z nagrania słuchowiska "Mężczyzna"Foto: Avishay Ave Hadari

"Praca nad "Mężczyzną" była bardzo intensywnym spotkaniem z czwórką wspaniałych aktorów, kompozytorem Markiem Napiórkowskim i Andrzejem Brzoską, który mistrzowsko nagranie zrealizował. Staraliśmy się stworzyć odpowiednie warunki dla tej kameralnej opowieści, jaką jest dramat Zapolskiej. 

Tekst został napisany na początku ubiegłego wieku. Chyba po raz pierwszy w historii dramatu polskiego padają kwestie:

KAROL Jesteś feministką. 

JULKA Czy to dlatego, że jako kobieta mam swoje zdanie? 

(...) 

"KAROL Feminizm!  

JULKA Proszę Cie, nie mów o tym, czego nie rozumiesz. ", bohaterowie borykają się z tymi samymi co dziś emocjami i konfliktami, w całość tekstu wprowadza nas akapit "rzecz dzieje się w mieście"- wszystko to powoduje, że to w gruncie rzeczy bardzo współczesna i dotkliwa opowieść o tym, jak bardzo jesteśmy nienasyceni, w wiecznym niezaspokojeniu i ile niezamierzonego cierpienia przynoszą nasze tęsknoty i erotyczne poszukiwania. Jednocześnie to, co najbardziej urzeklo mnie w "Mężczyźnie" to motyw kobiecej wspólnoty i wzajemnego wsparcia- na kartach utworu Zapolskiej to jest "republika siotrzana", ale myślę, że szczególnie dzisiaj- sięga to znacznie szerzej i głębiej. Siła jest w kobietach i nie ma się co dziwić, że premiera “Mężczyzny“ w 1903 wywołała dużo kontrowersji, bo w gruncie ten tekst to bardzo radykalny, feministyczny manifest" - mówi Lena Frankiewicz.

Zapraszamy Państwa do słuchania, już w najbliższą sobotę w radiowej JEDYNCE, godzina 21.00

 

Gabriela Zapolska "Mężczyzna"

Adaptacja: Lena Frankiewicz

Reżyseria: Lena Frankiewicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marek Napiórkowski

Teaser i fotografie przygotował : Avishay Ave Hadari

Obsada:

Anna Cieślak, Wiktoria Gorodeckaja, Dominika Kluźniak, Wojciech Malajkat,