Teatr Polskiego Radia

Król Lear cz.2

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 07:00
29 grudnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Wiliama Szekspira "Król Lear" cz.2 w reżyserii Mariusza Malca.
Kadr z nagrania słuchowiska Król Lear
Kadr z nagrania słuchowiska "Król Lear"Foto: K. Sielicki

Król Lear – tragedia Wiliama Szekspira prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramaty oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Bezpośrednim źródłem inspiracji była anonimowa sztuka o królu Learze, wystawiana w czasach Szekspira. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.

Akcja dramatu dzieje się w XXXII wieku od stworzenia świata (VIII w. p.n.e.) w Brytanii. Król Lear ma trzy córki, Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich miłości do siebie. Dwie starsze budują kwieciste wypowiedzi na ten temat, a najmłodsza - Kordelia nie godzi się na kadzenie ojcu. Lear, kierując się pozorami, największe części swego królestwa - oraz najlepsze partie małżeńskie - daje starszym córkom, a Kordelię wydziedzicza i wyrzuca poza granice swego królestwa.

Po pewnym czasie okazuje się, że Goneryla i Regana kochały ojca tylko w słowach. Chcą ograniczyć jego władzę w królestwie, a jego samego ubezwłasnowolnić. Lear wpada w obłęd i ucieka od nich.

Na skutek niedoskonałej władzy państwo Leara upada. W walce obronnej bierze udział Kordelia i jej mąż. Kordelia ginie. Lear, rozpaczając nad jej ciałem, również umiera.

Wiliam Szekspir "Król Lear" cz.2

Przekład: Stanisław Barańczak

Adaptacja: Mariusz Malec

Reżyseria: Mariusz Malec 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Karim Martusewicz, Dariusz Bafeltowski


Obsada:

Franciszek Pieczka jako Król Lear, oraz Edyta Jungowska, Monika Buchowiec, Joanna Pocica, Wojciech Wysocki, Jerzy Stuhr, Krystian Modzelewski, Mateusz Rusin, Andrzej Chyra, Marek Kalita, Cezary Żak, Tadeusz Borowski, Tomasz Ciachorowski

Zespól w składzie:

Mariusz "Fazi" Mielczarek, Karim Martusewicz, Dariusz Bafeltowski