Teatr Polskiego Radia

Przed sklepem jubilera

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 08:00
22 marca o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Anna Seniuk
Anna SeniukFoto: Polskie Radio

"Przed sklepem jubilera" to najbardziej znana sztuka Karola Wojtyły, dramat poetycki w trzech częściach będący swoistą medytacją nad sakramentem małżeństwa.

Jest to historia trzech par, które spotkają się przed sklepem jubilera, a podczas przymierzania obrączek dokonują rozrachunku własnego życia. Młodzi pytają o przyszłość, starsi o przeszłość, zastanawiają się patrząc na obrączki, co zostało z dawnego uczucia. Opowieści te służą do pokazania, że miłość małżeńska ślubowana w obliczu Boga jest odbiciem Jego miłości do nas.


Utworem „Przed sklepem jubilera” Karol Wojtyła pragnie zwrócić uwagę młodym ludziom, a przede wszystkim narzeczonym i młodym małżeństwom, aby całkowicie zrozumieli na czym polega prawdziwa miłość małżeńska. Karol Wojtyła podkreśla, że podstawą szczęśliwej miłości małżeńskiej jest wierność, uczciwość, wolność i odpowiedzialność, które świadczą o psychicznej dojrzałości człowieka. Stosowanie tych poleceń przynosi autentyczną radość i spokój ducha.


Karol Wojtyła "Przed sklepem jubilera"

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria:  Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Janusz Strobel


Obsada:

Katarzyna Dąbrowska, Dariusz Wnuk, Anna Seniuk, Wiesław Komasa, Emilia Komarnicka - Klynstra, Rendbad Klynstra - Komarnicki, Ewa Kania, Stanisław Brudny,

Saksofon - Mariusz Fazi Mielczarek