Teatr Polskiego Radia

Konstytucja 3 Maja

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:00
3 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Lerskiego p.t. "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" w reżyserii Janusza Kukuły.
Fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku
Fragment obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja 1791 roku"Foto: Domena publiczna

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia. Słuchowisko przedstawia tajne rozgrywki i spiskowe posunięcia trojga władców:  Katarzyny II, carycy Rosji, Leopolda II - cesarza Austrii oraz Fryderyka Wilhelma II - króla Prus, tudzież  ich doradców i ambasadorów, mające na celu obalenie polskiej konstytucji oraz doprowadzenie do rozbioru Polski. Zamiary swe realizują skutecznie, prowadząc misterną grę dyplomatyczna. Główną beneficjentką tej potężnej intrygi staje się Rosja. Katarzyna II triumfuje...

W słuchowisku w reżyserii Janusza Kukuły usłyszymy znakomitych aktorów. W roli króla Prus wystąpi Henryk Talar. Jego doradcę Friedricha von Arnima odtwarza Olgierd Łukaszewicz, zaś podstępną carową Rosji jest Ewa Kania. W roli Johanna von Cobenzla, posła austriackiego w Petersburgu usłyszymy Krzysztofa Gosztyłę. Jako Leopold wystąpi Andrzej Ferenc, a jego doradca Wenzel von Kaunitz (kanclerz Austrii) - Andrzej Mastalerz. Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski, realizacja akustyczna - Agnieszka Szczepańczyk.

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska, które ukazuje dramat polskiej walki o zachowanie niepodległości w innym niż dotąd ujęciu - poprzez pryzmat połączenia trzech potęg, łamiących bezpardonowo wolność i wszelkie prawa do istnienia słabszego od siebie sąsiada.

Premiera w dniu święta narodowego 3 Maja o godzinie 21.05.


Tomasz Lerski "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" 


Reżyseria:  Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Maciej Gudowski,