Teatr Polskiego Radia

Słowo honoru

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 08:00
30 sierpnia o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu „Dzieci bliżej historii” zatytułowane "Słowo honoru" autorstwa Iwony Rusek, w reżyserii Ewy Małecki
Kadr z nagrania słuchowiska Słowo honoru
Kadr z nagrania słuchowiska "Słowo honoru"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

31 sierpnia 1939 roku Krysia wraca ze swoimi rodzicami ze wspaniałych wakacji, które spędziła u dziadków w Grodnie. Zaaferowana letnimi przeżyciami dziewczynka nie zdaje sobie sprawy, że wielka historia za chwilę wkroczy do jej życia, by odcisnąć na nim niezatarte piętno.

Tymczasem bohaterka razem ze szkolną koleżanką bawi się na podwórku, gdzie dwóch łobuziaków, Franek i Kazik, chcą zrobić krzywdę bezdomnemu kotkowi. Krysia odważnie staje w obronie zwierzątka, a dane chłopcom słowo honoru staje się punktem wyjścia do rozmowy z ojcem na ten właśnie temat. Wybuch wojny sprawia, że między Krysią, a chłopcami nawiązuje się nić sympatii i porozumienia. Bohaterowie postanawiają nie tylko wspólnie opiekować się kotkiem, lecz także czekać na powrót swoich ojców z wojny.

Zapraszamy Państwa na słuchowisko Słowo honoru do Pierwszego Programu Polskiego Radia, w niedzielę 30 sierpnia o godzinie 18.

***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Iwona Rusek "Słowo honoru"

Reżyseria: Ewa Małecki 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk 

Muzyka: Grzegorz Łapiński

Konsultacja merytoryczna: Dr Zbigniew Jędrychowski, Natalia Yakusik

Obsada:

Karolina Bacia, Anna Cieślak, Dariusz Wnuk, Olga Cybińska, Jakub Jóźwik, Paweł Szymański, Antonina Żbikowska.


Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.