Teatr Polskiego Radia

Promieniowanie ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 08:00
13 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki, na premierowe słuchowisko Karola Wojtyły pt. "Promieniowanie ojcostwa" w adaptacji i reżyserii Mariusza Orskiego.
Maja Komorowska
Maja KomorowskaFoto: Polskie Radio

‘Promieniowanie ojcostwa’, w podtytule określone jako „misterium”, to ostatni tekst, jaki biskup Karol Wojtyła (44 letni wówczas) napisał z myślą o teatrze. Treść sztuki dotyczy podmiotowości ludzkiej, fenomenu miłości a także Boga jako tajemnicy metafizycznej. Człowiek, mężczyzna, Adam, spełnia się poprzez miłość, czując się zarazem jak dziecko; rozpoznaje też istotę Boga jako miłującego Ojca („Powraca się do ojca przez dziecko”). 

Promieniowanie ojcostwa’ to jednocześnie dramat o niespełnionym pożądaniu, pragnieniu; o poczuciu niespełnienia się w roli mężczyzny –  i o  rodzicielskim niespełnieniu; o smutku „mężczyzny w połowie życia”, który czuje, że kończy się młodość czyli szansa spełnienia się w roli męża i ojca. To dramat wyrzekania się (na siłę) samego siebie, swoich głębokich pragnień – i popadania w samotność, którą daremnie stara się oswoić; jego zmagania krytycznie podsumowuje nawet  Matka: „Mylisz się”.  To tłumaczy smutek przenikający ten tekst, smutek uderzający już przy pierwszej lekturze, przywołujący np. niektóre części ostatnich kwartetów Beethovena…


Karol Wojtyła "Promieniowanie ojcostwa" 

Adaptacja: Mariusz Orski

Reżyseria: Mariusz Orski 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Mariusz Orski

Obsada:

Maja Komorowska, Andrzej Ferenc, Weronika Humaj,