Teatr Polskiego Radia

Przeznaczenie zapisane na szkle

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 08:00
8 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Dariusza Srzednickiego pt. "Przeznaczenie zapisane na szkle" w  reżyserii autora.
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski z oficerami i żołnierzami Wojska Polskiego
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski z oficerami i żołnierzami Wojska PolskiegoFoto: NAC

Słuchowisko Dariusza Marka Srzednickiego pt. ”Przeznaczenie zapisane na szkle” przedstawia mało znane wydarzenia z życia Józefa Piłsudskiego. Początkowo słuchacze przenoszeni są do drugiej połowy XIX wieku, gdzie na tle żałoby narodowej spowodowanej klęską powstania styczniowego, przedstawione są niezwykłe okoliczności przyjścia na świat małego Ziuka. Oparte są one na rodzinnym podaniu, którego treść została w okresie PRL-u konsekwentnie usuwana z polskiej historiografii. Z dalszej części słuchowiska, dowiadujemy się o szczegółach niebezpiecznej podróży naznaczonej wieloma przeciwnościami, którą przyszły naczelnik państwa odbył z Magdeburga do Warszawy w listopadzie 1918 roku. Ryzykowna podróż w okresie walk rewolucyjnych w Niemczech mogła zakończyć się tragicznie i w konsekwencji mieć wpływ na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Trzeci akt słuchowiska poświęcony jest ostatnim dniom życia Józefa Piłsudskiego. Przedstawia hipotezy lekarzy, na temat przyczyn złego samopoczucia marszałka. Ujawnia sceptycyzm chorego wobec zaleceń medyków i brak wiary co do ich skuteczności. W momentach retrospekcji dowiadujemy się o ciekawych i ważnych wydarzeniach z przeszłości życia bohatera przedstawienia, takich jak: pobyt na Syberii, brawurowa ucieczka z rosyjskiego więzienia, zamach pułk. Januszajtisa, czy otwarcie pierwszych w Polsce Targów  wschodnich we Lwowie. Słuchowisko kończy śmierć J. Piłsudskiego.

 

Dariusz Marek Srzednicki "Przeznaczenia zapisane na szkle"


Reżyseria: Dariusz Marek Srzednicki

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Marcin Troński, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz, Grzegorz Kwiecień, Karol Dziuba, Stanisław Brudny,

Na słuchowisko „Przeznaczenie zapisane na szkle” zapraszamy w niedzielę (8.11) tuż po godz. 21.00.