Teatr Polskiego Radia

Prymas

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 08:00
15 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Prymas" autorstwa Piotra Skotnickiego.
Twórcy słuchowiska Prymas
Twórcy słuchowiska "Prymas"Foto: Michał Wdowiak

„Prymas” to słuchowisko z cyklu „Dzieci bliżej historii”, opowiadające o kilku epizodach z życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Śmiało mogłyby one posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego. Internowania, obławy milicyjne, inwigilacja, a nawet aresztowanie… obrazu - oto z czym przyszło się zmierzyć prymasowi w konfrontacji z władzami komunistycznymi.

O wszystkim dowiadujemy się z relacji babci Joanny, naocznego świadka niektórych wydarzeń.  Zabiera ona swą wnuczkę w fascynującą podróż w przeszłość. Wehikułem czasu okazuje się… wagon warszawskiego metra.

Kardynał Stefan Wyszyński to jedna z tych postaci, które w najnowszej historii Polski odegrały ważną rolę.  Nazywany „Prymasem Tysiąclecia” nie tylko ze względu na przypadającą w 1966 roku rocznicę Chrztu Polski, ale także z powodu swej niezłomności i odwagi. 


 

Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę 15 listopada do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Piotr Skotnicki "Prymas"

Reżyseria: Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Skotnicki


Obsada:

Anna Seniuk, Wojciech Machnicki, Małgorzata Prochera, Tomasz Borkowski, Sławomir Pacek, Justyna Kowalska, Damian Kulec,


 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.